Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ponad 100 miliardów złotych od Unii Europejskiej na transformację energetyczną Polski

Ponad 100 miliardów złotych od Unii Europejskiej na transformację energetyczną Polski

Komisja Europejska przyznała Polsce około 27 mld euro z mechanizmu sprawiedliwej transformacji. Pieniądze zostaną wykorzystane na uniezależnienie się od węgla. To największa alokacja środków wśród krajów wspólnoty.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

 – Propozycja ta pokazuje, że jest zrozumienie ze strony KE dla konkretnych wyzwań, z którymi będą musiały zmierzyć się poszczególne regiony w Polsce. W celu zagwarantowania sprawiedliwej transformacji dla wszystkich obywateli, musimy zapewnić lokalnym społeczeństwom, w rejonach uzależnionych od wydobycia paliw kopalnych, warunki dalszego rozwoju – czytamy w komunikacie Ministerstwa Klimatu.

W miniony wtorek (14 stycznia) KE przyjęła propozycję w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i mechanizmu wspierania regionów silnie uzależnionych od węgla, gdzie realizacja polityki klimatycznej może nieść poważne konsekwencje, takie jak zapaść sektora górniczego, utrata miejsc pracy, braki dostaw prądu w ośrodkach energochłonnych itp. Fundusz jest elementem polityki Europejskiego Zielonego Ładu, który przeznaczy co najmniej  sto miliardów euro na przemianę gospodarczą regionów w całej Europie. 

Miesiąc temu, podczas posiedzenia Rady Europejskiej, doszło do porozumienia państw członkowskich o osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 roku. Tylko Polska została wyłączona z tego obowiązku. Pomimo dość kontrowersyjnej postawy naszych władz, propozycja przyznania 27 miliardów euro może się wydawać sukcesem. Ministerstwo Klimatu zapewnia, że Polska zobowiąże się do wypełnienia klimatycznych postanowień z Porozumienia Paryskiego. 

Jak podaje tvn24bis, obecnie Niemcy są największym emitentem dwutlenku węgla w Unii – odpowiadają za 28 proc. emisji. Polska zajmuje drugie miejsce  – 17 procent. Mimo to nasi zachodni sąsiedzi otrzymali mniejszą pulę środków – 11,7 procent. Na dalszych miejscach są Rumunia (10 proc.) oraz Francja (5,4 proc.). Pozostałe kraje członkowskie otrzymały po mniej niż 5 procent.

Trwają jeszcze negocjacje ws. ostatecznego podziału środków. Rola Parlamentu Europejskiego w finalizacji ostatecznego kształtu mechanizmu będzie kluczowa – dodaje minister klimatu Michał Kurtyka.

fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.