Ponad 275 zgłoszeń palenia śmieciami w Małopolsce

Ponad 275 zgłoszeń palenia śmieciami w Małopolsce

Od 26 marca br., czyli momentu uruchomienia Formularza Ekointerwencji, mieszkańcy Małopolski prawie codziennie informują o łamaniu przepisów antysmogowych. Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, wpłynęło już ponad 350 takich zgłoszeń.

Każde zgłoszenie zostaje przekierowane do właściwego organu kontroli. Jednocześnie Urząd Marszałkowski prosi o informację zwrotną na temat wyników przeprowadzonych działań kontrolnych – podkreśla UMWM.

W okresie sześciu i pół miesiąca od uruchomienia Formularza Ekointerwencji, za jego pośrednictwem mieszkańcy Małopolski skierowali aż 355 zgłoszeń. W 74 z nich wskazano eksploatacje instalacji niezgodnie z uchwałą antysmogową, a w 6 sprzedaż węgla złej jakości. Przeważają jednak reakcje na spalanie odpadów – aż 275 z wszystkich zgłoszeń dotyczyło zawiadomienia o trującym procederze.

Dym sąsiada dusi całą okolicę!

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego opublikował na swojej stronie internetowej kilka zgłoszeń, które zostały nadesłane w październiku: „Proszę o podjęcie stosownych kroków i kontrolę, ponieważ gmina od kilku lat ma jedne z najwyższych stężeń pyłu PM 2,5 i PM 10 – wczoraj wieczorem 522 proc. normy!”, „Dym z komina sąsiada dusi całą okolicę”.

– (…) Stan powietrza powinien obchodzić nas wszystkich, bo wpływa na zdrowie i życie każdego z nas. Rosnąca liczba ekointerwencji to sygnał, że coraz więcej osób to rozumie i chce działać – komentuje na stronie urzędu Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.