We wtorek, 26 marca ponad połowę zapotrzebowania Polaków na prąd zaspokoiła energia wyprodukowana przez odnawialne źródła. Przed nami kolejne dobre dni dla OZE.
Ponad 50% z OZE
Dokładnie 52,5% – tyle zapotrzebowania na prąd wyprodukowały odnawialne źródła energii we wtorek, między godzinami 12 a 13. Największa ilość wytworzonej energii pochodziła z elektrowni fotowoltaicznych. Było to ponad 9,8 GWh, co stanowiło wartość 45,2% całościowej produkcji energii. Pozostałe 7,3% zapewnił wiatr lądowy. Tyle wystarczyło, aby to OZE pokryło ponad połowę zapotrzebowania Polaków na prąd. To dane pochodzące ze strony Polskich Sieci Elektroenergetycznych.
To dobre wiadomości w kontekście transformacji energetycznej kraju, a także pozytywna prognoza dla prosumentów, czyli osób produkujących energię na własny użytek, m.in. poprzez instalacje fotowoltaiczne. Mija tydzień od rozpoczęcia astronomicznej wiosny i możemy spodziewać się, że ilość godzin słonecznych będzie wzrastać. Ta sytuacja pozwala zwrócić uwagę na fakt, jak istotne dla prosumenta jest połączenie własnej instalacji z magazynem energii.
– Magazyny energii elektrycznej mogą ustabilizować sytuację poprzez odbiór nadmiaru energii produkowanej w szczytach pogodowych i przechowując ją do czasu, gdy ta będzie potrzebna. Co więcej, możemy to robić nie tylko poprzez rozwój infrastruktury magazynowania energii elektrycznej, ale również ciepła i chłodu, które są najtańszą formą magazynowania energii, a odpowiednio wykorzystane pozwalają doskonale uelastycznić system elektroenergetyczny – mówił dr Kamil Kwiatkowski, Dyrektor ds. Projektów Badawczych w Euros Energy.
Więcej na temat tego, dlaczego inwestycja w magazyny energii jest istotna, pisaliśmy tutaj: Bez nich w OZE ani rusz. Dlaczego magazyny energii są tak ważne?
Kolejne wyłączenie w tym miesiącu
Skokowe zwiększenie produkcji energii ze słońca doprowadziło do nadwyżki mocy w systemie. Wskutek tego, Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) podjęły decyzję o wyłączeniu części elektrowni fotowoltaicznych (należy podkreślić, że wyłączenia nie objęły prywatnych mikroinstalacji). Miało to na celu zapobieżenie między innymi niekontrolowanym przerwom w dostawie prądu. To trzecia tego typu sytuacja w tym miesiącu. Podobne zdarzenia z całą pewnością mają prawo powtórzyć się w przyszłości.
– Ze względu na nadpodaż generacji w KSE oraz konieczność przywrócenia zdolności regulacyjnych KSE, PSE wprowadzają nierynkową redukcję generacji źródeł fotowoltaicznych w dn. 26.03.2024 w wysokości 1201 MW w godz. 11:00 – 12:00 – czytamy w oficjalnym komunikacie PSE.
Na ten moment, portal zielonegodziny.pl prognozuje, że czysty, zielony prąd ponownie przekroczy granicę 50% zapotrzebowania na energię w Polsce już jutro, 29 marca, w godzinach okołopołudniowych. Warto wcześniej przygotować się na tę okoliczność.
- Zobacz także: Columbus realizuje Term Sheet z grupą DTEK. W ramach umowy w Chrzanowie powstanie wielkoskalowy magazyn energii
Źródło: rp.pl, money.pl, pse.pl
Fot.: canva.com/ @pixabay, @gettyimages
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.