Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ponad 50% zapotrzebowania Polaków na prąd zaspokoiły OZE

Ponad 50% zapotrzebowania Polaków na prąd zaspokoiły OZE

We wtorek, 26 marca ponad połowę zapotrzebowania Polaków na prąd zaspokoiła energia wyprodukowana przez odnawialne źródła. Przed nami kolejne dobre dni dla OZE. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Ponad 50% z OZE

Dokładnie 52,5% – tyle zapotrzebowania na prąd wyprodukowały odnawialne źródła energii we wtorek, między godzinami 12 a 13. Największa ilość wytworzonej energii pochodziła z elektrowni fotowoltaicznych. Było to ponad 9,8 GWh, co stanowiło wartość 45,2% całościowej produkcji energii. Pozostałe 7,3% zapewnił wiatr lądowy. Tyle wystarczyło, aby to OZE pokryło ponad połowę zapotrzebowania Polaków na prąd. To dane pochodzące ze strony Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

To dobre wiadomości w kontekście transformacji energetycznej kraju, a także pozytywna prognoza dla prosumentów, czyli osób produkujących energię na własny użytek, m.in. poprzez instalacje fotowoltaiczne. Mija tydzień od rozpoczęcia astronomicznej wiosny i możemy spodziewać się, że ilość godzin słonecznych będzie wzrastać. Ta sytuacja pozwala zwrócić uwagę na fakt, jak istotne dla prosumenta jest połączenie własnej instalacji z magazynem energii.

– Magazyny energii elektrycznej mogą ustabilizować sytuację poprzez odbiór nadmiaru energii produkowanej w szczytach pogodowych i przechowując ją do czasu, gdy ta będzie potrzebna. Co więcej, możemy to robić nie tylko poprzez rozwój infrastruktury magazynowania energii elektrycznej, ale również ciepła i chłodu, które są najtańszą formą magazynowania energii, a odpowiednio wykorzystane pozwalają doskonale uelastycznić system elektroenergetyczny – mówił dr Kamil Kwiatkowski, Dyrektor ds. Projektów Badawczych w Euros Energy.

Więcej na temat tego, dlaczego inwestycja w magazyny energii jest istotna, pisaliśmy tutaj: Bez nich w OZE ani rusz. Dlaczego magazyny energii są tak ważne?

Kolejne wyłączenie w tym miesiącu

Skokowe zwiększenie produkcji energii ze słońca doprowadziło do nadwyżki mocy w systemie. Wskutek tego, Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) podjęły decyzję o wyłączeniu części elektrowni fotowoltaicznych (należy podkreślić, że wyłączenia nie objęły prywatnych mikroinstalacji). Miało to na celu zapobieżenie między innymi niekontrolowanym przerwom w dostawie prądu. To trzecia tego typu sytuacja w tym miesiącu. Podobne zdarzenia z całą pewnością mają prawo powtórzyć się w przyszłości.

– Ze względu na nadpodaż generacji w KSE oraz konieczność przywrócenia zdolności regulacyjnych KSE, PSE wprowadzają nierynkową redukcję generacji źródeł fotowoltaicznych w dn. 26.03.2024 w wysokości 1201 MW w godz. 11:00 – 12:00 – czytamy w oficjalnym komunikacie PSE.

Na ten moment, portal zielonegodziny.pl prognozuje, że czysty, zielony prąd ponownie przekroczy granicę 50% zapotrzebowania na energię w Polsce już jutro, 29 marca, w godzinach okołopołudniowych. Warto wcześniej przygotować się na tę okoliczność.

Źródło: rp.pl, money.pl, pse.pl

Fot.: canva.com/ @pixabay, @gettyimages

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.