Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Porozumienie PGE z Ørsted przy projektach offshore – kolejny krok naprzód!

farma-offshore

Porozumienie PGE z Ørsted przy projektach offshore – kolejny krok naprzód!

Polska Grupa Energetyczna podpisała wstępne porozumienie z duńskim koncernem. Spółki podzieliły się udziałami w dwóch projektach morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 2,5 GW. Duńczycy jednak liczą na nowelizację prawa.

B1
Reklama

Na początku listopada informowaliśmy o wyborze partnera przez PGE przy budowie morskich elektrowni wiatrowych. Mowa tutaj o projektach Baltica-2 i Baltica-3. Pierwszy z nich ma mieć moc 1,5 GW do 2030 roku, natomiast drugi 1 GW do 2025. Z kolei w 2026 roku Baltica-3 ma zostać przekazana do fazy komercyjnej eksploatacji. Ørsted ma otrzymać 50% udziałów w obu farmach.

Duńczycy potwierdzili współpracę z PGE, ale zwrócili uwagę na konieczność przyjęcia polskiej nowelizacji ustawy OZE o farmach offshore. Ma ona pojawić się w pierwszym kwartale 2020 roku. 

Reklama

W planach Ørstedu jest posiadanie 30 GW mocy z OZE. Według prognoz koncernu, w ciągu nadchodzącej dekady, rynek energii odnawialnej potroi swoją wartość.

źródło: gramwzielone.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.