Portugalia: 1 kWh energii z OZE kosztuje 2-3 eurocenty

Portugalia: 1 kWh energii z OZE kosztuje 2-3 eurocenty

Portugalska gazeta Expresso poinformowała, że przedsiębiorstwa biorące udział w przetargu podały, że znaczna część oferowanej mocy zainstalowanej na poziomie 1,4 GW pochodzi z licytacji za około 20 euro/MWh (0,02 euro/kWh). Minister środowiska i energetyki ogłosił maksymalną taryfę w wysokości 45 euro/MWh. Analitycy oszacowali, że propozycja ministerstwa zaniża średnie ceny ofertowe w regionie.

Na początku lipca tego roku portugalski minister środowiska i transformacji energetycznej, João Pedro Matos Fernandes, ogłosił maksymalną cenę w przetargu na poziomie 45 euro/MWh. W wywiadzie dla krajowej gazety finansowej “Sapo” minister Fernandes powiedział, że był przekonany, że średnie ceny energii słonecznej w regionie wynoszą około 55 euro/MWh. W kontekście południowoeuropejskim Grecja przydzieliła ostatnio 143 MW nowej mocy wytwórczej energii słonecznej za 62 euro/MWh.

Półwysep Iberyjski przyciągnął jednak w ostatnich miesiącach bezpłatne projekty solarne po cenach energii na poziomie 27 euro/MWh

Portugalscy deweloperzy startujący w przetargu mogą przedstawić dwa rodzaje ofert – jedną ze stałą ceną poniżej 45 euro/MWh i drugą z taryfą zmienną, która zawiera wymóg wypłaty rekompensaty na rzecz systemu elektroenergetycznego, w zależności od cen energii elektrycznej na rynku transakcji natychmiastowych. Jeżeli cena projektu będzie wyższa od cena rynkowej, to różnicę wypłaci portugalski rząd, natomiast kiedy cena rynkowa będzie wyższa, różnicę będzie musiał wyrównać właściciel projektu.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.