Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Powietrzna pompa ciepła źródłem oszczędności? Sprawdzamy, jak działa

Powietrzna pompa ciepła źródłem oszczędności? Sprawdzamy, jak działa

Powietrzna pompa ciepła wykorzystuje powietrze z zewnątrz, zapewnia wyraźne oszczędności i pozwala osiągnąć wysoki komfort cieplny. To rozwiązanie, które wykazuje się niezawodnym działaniem, również w sytuacji niekorzystnych warunków atmosferycznych. Czym jest, jak działa i jakie realne korzyści gwarantuje? Sprawdzamy!

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Czym jest powietrzna pompa ciepła?

Powietrzna pompa ciepła to nowoczesne urządzenie grzewcze, które wykorzystuje energię pochodzącą wyłącznie z naturalnych pokładów ciepła, występujących w powietrzu. Pozyskane w ten sposób ciepło (bez względu na panujące warunki atmosferyczne), może być wykorzystane do ogrzania budynku jednorodzinnego do poziomu zapewniającego wymagany komfort cieplny lub podgrzania wody użytkowej. Ten rodzaj ekologicznego urządzenia grzewczego nie bez powodu cieszy się wciąż rosnącą popularnością – montaż powietrznej pompy ciepła, dostępnej m.in. w ofercie TAURONA, jest zdecydowanie tańszy niż montaż pompy ciepła z odzyskiem ciepła z wody lub gruntu.

Powietrzna pompa ciepła w praktyce – jak działa?

Schemat działania powietrznej pompy ciepła jest bardzo zbliżony do schematu działania innych rodzajów pomp, które pozyskują energię ze środowiska i obejmuje trzy obiegi:

– w pierwszym obiegu wentylator pobiera powietrze z zewnątrz i dostarcza je bezpośrednio do parownika, w którym znajduje się czynnik chłodniczy. Niezamarzająca ciecz odbiera ciepło z dostarczonego powietrza, a rozprężony gaz jest kierowany do drugiego obiegu.

– w drugim obiegu, na skutek ciepła parowania temperatura rośnie, a czynnik chłodniczy zaczyna parować. W konsekwencji zamienia się w gaz, trafia bezpośrednio do sprężarki i zmienia stan skupienia na ciecz.

– w trzecim obiegu gorący gaz przekazuje ciepło, a pozyskana w ten sposób energia jest wykorzystywana do ogrzania wody użytkowej lub budynku.

Oszczędność czy zbędna inwestycja, czyli ile kosztuje powietrzna pompa ciepła

Jesteś zdania, że inwestycja w powietrzną pompę ciepła, ze względu na wysoki koszt urządzenia, nie może przynieść realnych oszczędności? Nic bardziej mylnego. Po pierwsze – koszt pompy, która pozyskuje energię z powietrza, zależy przede wszystkim od rodzaju i sposobu instalacji. Po drugie – pompy powietrzne są zdecydowanie tańsze niż pompy gruntowe (oszczędności mogą wahać się nawet pomiędzy 20 a 50 tysięcy złotych!). Kiedy decydujesz się na urządzenie służące wyłącznie ogrzewaniu budynku, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 20 tysięcy. W przypadku montażu urządzenia podgrzewającego również wodę, koszty inwestycji będą wyższe.

Powietrzna pompa ciepła – zalety nowoczesnego rozwiązania

Ogrzewanie budynku mieszkalnego za pomocą powietrznej pompy ciepła to dobra inwestycja. Urządzenie jest ekologiczne, ekonomiczne i funkcjonalne (może służyć także podgrzewaniu wody użytkowej). Co ciekawe, pomimo wysokich kosztów inwestycji, eksploatacja jest wyraźnie tańsza, a koszty ogrzewania – niższe niż w przypadku kotłów gazowych i elektrycznych.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.