Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Powstało pierwsze w 100% europejskie ogniwo litowo-jonowe

Powstało pierwsze w 100% europejskie ogniwo litowo-jonowe

Nowy rozdział w branży bateryjnej.  Po kilku latach pracy w szwedzkiej gigafabryce Northvolt powstało pierwsze w pełni wyprodukowane w Europie ogniwo litowo-jonowe. Ogniwa będą wykorzystywane do budowy złożonych systemów bateryjnych. 

Reklama

Europejskie ogniwo

Gigafabryka Northvolt Ett w północnej Szwecji wpisała się na stałe w rewolucję produkcji ogniw. Zaczyna się nowy rozdział branży bateryjnej w Europie, ponieważ to pierwsze takie ogniwo, które zostało całkowicie zaprojektowane, rozwinięte i wyprodukowane w zakładzie należącym do europejskiej firmy. 

Dzisiaj osiągnęliśmy moment przełomowy, do którego doszliśmy dzięki ciężkiej pracy całego zespołu. Oczywiście pierwsze ogniwo to dopiero początek. W następnych latach będziemy istotnie zwiększać moce produkcyjne, aby umożliwić europejską transformację ku zdekarbonizowanej przyszłości powiedział Peter Carlsson, współzałożyciel i CEO Northvolt.

Pierwsze ogniwo ma format ogniwa pryzmatycznego i zeszło z linii produkcyjnej 28 grudnia. Zostało zaprojektowane w fabryce szwedzkiej miejscowości Västerås. 

W najbliższych latach możliwości produkcyjne zakładu Northvolt Ett wzrosną do 60 GWh/rok. Gigafabryka ma już zagwarantowane kontrakty z takimi koncernami i markami jak BMW, Fluence, Scania, Volkswagen, Volvo Cars i Polestar. Litowo-jonowe ogniwa bateryjne zostaną więc wykorzystane w branży motoryzacyjnej, przemysłowej oraz magazynowania energii.

Rosnące zapotrzebowanie na akumulatory doprowadziło do znacznej poprawy w zakresie energii, gęstości, jakości, temperatury, trwałości czy czasu ładowania baterii. Stopniowo zmniejszają się także koszty akumulatorów, co będzie miało decyzyjny wpływ np. na branżę elektromobilności.

Gdańsk uczestniczy w produkcji

Ogniwa wyprodukowane w gigafabryce Northvolt Ett będą trafiały do gdańskiego zakładu produkcyjnego, w którym będą wykorzystywane do budowy złożonych systemów bateryjnych. Budynek w Gdańsku jest zasilany energią odnawialną. W tym roku rusza linia produkcyjna. Oprócz fabryki powstało tu także Inżynierskie Centrum Badawczo-Rozwojowe modułów bateryjnych, systemów magazynowania energii oraz procesów i technologii produkcyjnych. 

Dzisiejsze wydarzenie jest ważne nie tylko dla Northvolt w Szwecji, ale również dla oddziału naszej firmy w Polsce. W Gdańsku wytwarzamy kompletne systemy bateryjne, których najważniejszym komponentem są ogniwa. Rozpoczęcie produkcji w Northvolt Ett oznacza, że już wkrótce zaczniemy otrzymywać ze Szwecji dostawy ogniw produkowanych w sposób zrównoważony dla środowiska – z materiałów w części pochodzących z recyklingu oraz w zakładzie zasilanym wyłącznie odnawialnymi źródłami energii mówi Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt Poland.

źródło: mat. prasowy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.