Powstanie całkowicie ekologiczne „Miasteczko Tesli”

Powstanie całkowicie ekologiczne „Miasteczko Tesli”

Ekologiczne “Miasteczko Tesli” ma powstać w Australii, na przedmieściach Melbourne. Projekt zakłada, że miasteczko będzie zasilane w głównej mierze energią słoneczną. Każdy budynek będzie wyposażony w panele słoneczne, a nadmiar energii zostanie gromadzony w niecałym tysiącu akumulatorów Powerwall. Przedsięwzięciem zajmuje się firma Glenvill, działająca od 50 lat na rynku i budująca luksusowe domy o bardzo wysokim standardzie.

“Miasteczko Tesli” na nosić nazwę YarraBend. Będzie ono stanowić osobną dzielnicę, położoną 6,5 km od centrum Melbourne i zajmującą około 17 hektarów powierzchni. Budynki będą niezwykle nowoczesne i innowacyjne. Dostępne mają być mieszkania, apartamenty i domy w wersji standardowej oraz premium. Pierwsi lokatorzy pojawią się pod koniec 2017 roku. Na razie dostępnych w sprzedaży jest kilkadziesiąt budynków, a ich ceny wahają się od półtora do dwóch milionów dolarów.

 

Energia wytwarzana w YarraBend będzie w stanie w pełni zaspokoić potrzeby energetyczny społeczeństwa oraz ładować elektryczne samochody. Rozwiązanie to będzie nie tylko przyjazne środowisku, ale także bardzo ekonomiczne, ograniczając w dużym stopniu wydatki mieszkańców. Również zużycie wody ma zostać zmniejszone prawie o połowę, a koszty składowania śmieci mają stanowić zaledwie 20% dotychczasowych opłat. Sieć WiFi będzie dostępna na terenie całego miasteczka.

Magazynowanie energii będzie możliwe w każdym domu w sposób nieingerujący w estetykę projektu. Akumulatory Powerwall odbiegają od klasycznych magazynów energii. Przede wszystkim wyglądają bardzo niepozornie, zajmują mało miejsca i mają nowoczesną formę. Ponadto zmagazynowana w nich energia wystarcza na długi czas użytkowania, akumulator ma aż do 10 kWh pojemności.

Miejsce ma być w pełni skoncentrowane na wykorzystywaniu energii odnawialnej i nieingerowaniu w równowagę ekologiczną. Nowoczesny design będzie odgrywał istotną rolę przy projektowaniu miasteczka. Będzie ono również współpracować z lokalnymi i międzynarodowymi artystami przy organizacji wystaw i warsztatów. Miasteczko ma być w pełni samowystarczalne. Powstaną w nim parki, boiska, przedszkola, szkoły, sklepy i restauracje. Będzie miało również dostęp do stacji kolejowej.

Źródło: grafika i informacje pochodzą ze strony YarraBend (yarrabend.com.au)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.