1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Prawie 120-letnia elektrownia wodna w Gubinie zyska drugie życie. Trwają prace modernizacyjne

Prawie 120-letnia elektrownia wodna w Gubinie zyska drugie życie. Trwają prace modernizacyjne

Modernizacja Elektrowni Wodnej Gubin pozwoli jej nie tylko pracować przez kolejne co najmniej 40 lat, ale nawet zwiększyć produkcję energii elektrycznej o 10 procent. PGE Energia Odnawialna wymienia w niej trzy turbiny. Prace modernizacyjne przebiegają zgodnie z planem i potrwają do końca marca 2024 roku.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Ponad wiek historii i tysiąca megawatogodzin zielonej energii

Elektrownia Wodna Gubin o mocy 1,1 MW to jedna z najstarszych działających elektrowni przepływowych w Polsce. Została wybudowana w 1905 roku na stopniu wodnym piętrzącym wody Nysy Łużyckiej płynącej między polskim Gubinem i niemieckim Guben. PGE Energia Odnawialna, do której należy elektrownia, wymienia w niej wszystkie trzy hydrozespoły wraz z zapleczem technologicznym. Najstarsza z trzech wymienianych turbin zostanie niedługo jako zabytek wyeksponowana przed budynkiem elektrowni.

Prace modernizacyjne są mocno zaawansowane i potrwają do końca marca 2024 roku. Po ich zakończeniu Elektrownia Wodna Gubin będzie mogła bezawaryjnie pracować przez kolejne przynajmniej 40 lat. Jednocześnie o około 10  proc. zwiększy się jej wydajność – do 4000 MWh energii elektrycznej rocznie, co pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie na prąd ok. 2000 gospodarstw domowychpowiedział Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

Gubińska elektrownia wkracza w XXI wiek

Elektrownia w Gubinie przechodziła modernizację po raz ostatni w 1974 roku. Wcześniejsze przebudowy miały miejsce w 1970, 1957 i 1927. Obecnie na obiekcie prowadzone są roboty budowlane związane z adaptacją istniejących komór turbin, w których zostały zamontowane konstrukcje krzywaków wraz ze stożkami. Wykonawca prac remontowych realizuje prace związane z produkcją korpusów turbin, przekładni oraz łopat aparatu kierowniczego i wirnika. Następnie rozpoczną się dostawy generatorów wraz z urządzeniami w zakresie elektryki i automatyki.

Grupa PGE zarządza obecnie 29 przepływowymi elektrowniami wodnymi o łącznej mocy przekraczającej 95 MW.

Projekt „Modernizacja wyposażenia technologicznego EW Gubin” korzysta z dofinansowania o łącznej wartości blisko 8 mln zł otrzymanego w proporcji 85% z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz 15% ze środków budżetu państwa. Celem programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” jest złagodzenie zmian klimatycznych i zmniejszenie wrażliwości na zmianę klimatu. Koszt całości to ok. 13,8 mln złotych.

– Czytaj także: W Polsce powstanie nowa elektrownia szczytowo-pompowa. Mieszkańcy protestują

Źródło: informacja prasowa – Grupa PGE

Fot. Grupa PGE

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.