Prawo wodne a nowe przepisy

woda - prawo wodne

Bardzo długo czekaliśmy na rozporządzenie dotyczące prawa wodnego. W końcu po wielu latach powstała ustawa zmieniająca dotychczasowe zasady gospodarowania wodami. Została ona ustalona przez sejm i zawiera ponad pięćset siedemdziesiąt artykułów prawnych. W życie wejdzie dopiero początkiem stycznia 2018 roku.

Nową ustawę stworzono przede wszystkim, aby spełnić wymogi Unii Europejskiej oraz zapewnić bezpieczeństwo przeciwpowodziowe i prawidłowe zarządzanie gospodarką wodną.

Dzięki otrzymanym od UE zasobom finansowym będziemy mogli dokończyć zbiornik Świnna Poręba, znajdujący się koło Wadowic.

Jaki wpływ na cenę wody będzie miała nowa ustawa ?

Zapewne wielu z nas obawia się o wzrost cen za wodę. Zgodnie z ustawą na podwyżki powinni przygotować się rolnicy posiadający duże rolnictwa, producenci napojów, branża energetyczna oraz inni przedsiębiorcy, którzy zużywają duże ilości wody.

Co zatem z przeciętnym obywatelem naszego kraju? Jak obiecuje pani premier Beata Szydło, w tym i w przyszłym roku Polacy nie zapłacą więcej za wodę. Do ustawy wniesiono poprawki mające na celu zabezpieczenie niekontrolowanych podwyżek cen dla osób prywatnych i małych przedsiębiorstw.

Nowe prawo wodne głównie będzie dotyczyć rolników. To dla nich przewidziano wiele zmian, m.in. kary za niewłaściwe stosowanie nawozów i złe składowanie obornika. Nowe zasady mówią także o warunkach, w jakich rolnicy muszą przechowywać odchody zwierzęce. Kolejna modyfikacja dotyczy nawożenia gleb. Sto siedemdziesiąt kilogramów czystego azotu będzie potrzebne do nawożenia jednego hektara użytku rolnego. Jedynym wyjątkiem przekroczenia tego progu będzie sytuacja, kiedy gleba jest wysoko denitryfikująca, występuje w niej duża ilość opadów lub gdy okres wegetacji jest odpowiednio długi.

Wszystkie zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2018 roku. Czy dla wszystkich będą one odczuwalne? Co czeka nas w nadchodzącym roku ? Na te pytania odpowiemy sobie za kilka miesięcy.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Pojazdy wodorowe lepsze od elektrycznych?

Następny artykuł

Panek CarSharing będzie dostępny w Trójmieście

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , ,