Program Czyste Powietrze – ruszają spotkania w gminach

Minister środowiska Henryk Kowalczyk zainaugurował cykl spotkań na temat rządowego programu Czyste Powietrze. Eksperci dotrą z informacjami do każdej gminy w Polsce.

Dwie pierwsze miejscowości w pierwszym tygodniu cyklu spotkań to miedzy innymi Obryte i Rząśnik. W ramach inauguracji projektu w spotkaniach wziął udział minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Fotowoltaika od Columbus Energy

“Na szczególną uwagę zasługuje kompleksowość wdrażanego programu, który obejmuje wsparcie zarówno termomodernizacji budynków, jak i wymiany źródeł ciepła. Wszystko to pomoże walczyć ze smogiem – problemem, który dotyka nas wszystkich” – mówił podczas spotkania w Obrytem minister Kowalczyk.

Wysokość dofinansowania wahać się będzie od 40 do 90 proc. dotacji kosztów kwalifikowanych inwestycji, w zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.

“Właściciele domów, których dochody są najniższe, otrzymają do 90% dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu. Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł”
– podkreślał minister środowiska.

Program będzie realizowany przez dziesięć lat, a łączne działania w jego ramach to kwota ponad 103 mld zł. Zakłada się, że termomodernizacji zostanie poddanych ponad 3 mln domów jednorodzinnych.

Finansowanie Programu będzie pochodziło ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej oraz ze środków europejskich nowej perspektywy finansowej.

Więcej szczegółów o  programu priorytetowego Czyste Powietrze znajdziecie Państwo w broszurze informacyjnej umieszczonej na stronie Ministerstwa Środowiska w zakładce Czyste Powietrze (kliknij tutaj, aby przejść do strony).