Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Program STOP SMOG czeka zmiana – jest projekt nowelizacji

Program STOP SMOG czeka zmiana – jest projekt nowelizacji

Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt nowelizacji ustawy, która rozszerza program finansowania termomodernizacji STOP SMOG. Nowelizacja ma przyspieszyć i poprawić efektywność programu. Dodatkowo, zostaną wzięte pod uwagę mikroinstalacje OZE.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Nowa odsłona programu STOP SMOG

Program STOP SMOG wprowadziła ustawa z końca grudnia 2018 roku z myślą o rodzinach niezamożnych, które nie są w stanie samodzielnie dokonać działań termomodernizacyjnych. Ma im w tym pomagać samorząd. Wnioskodawcą w programie jest gmina, która z budżetu państwa otrzymuje do 70 procent dofinansowania kosztów inwestycji. 

W chwili obecnej zawarto porozumienia z 3 gminami: Skawina, Sucha Beskidzka i Pszczyna. W trakcie procedowania są następne 2: Tuchów i Niepołomice. Przekładają się one w rzeczywistości na 897 przedsięwzięć na łączną kwotę do 48 milionów złotych. W przygotowaniu są wnioski od gmin między innymi: Nakło nad Notecią, Opoczno, Proszowice, Sosnowiec, Rybnik oraz Żywiec.

Ważniejsze zmiany w STOP SMOG

Zgodnie z propozycją resortu, minimalna liczba budynków jednorodzinnych zgłoszonych do programu zostanie zmniejszona z 2 do 1 procenta. Przekłada się to na około 30 domów. Dodatkowo, okres dopełnienia zobowiązań beneficjenta oraz czas przechowywania dokumentacji i utrzymania przez gminę efektów przedsięwzięć jakich dokonano, skrócono z 10 do 5 lat. 

W programie wzięto pod uwagę przyłączenie budynku do sieci elektroenergetycznej, modernizację istniejących przyłączy – ciepłowniczego, gazowego lub elektroenergetycznego. Co więcej rozszerzono pojęcie kosztów kwalifikowanych o przyłączenie instalacji OZE oraz pomp ciepła, w tym koszty serwisowe i konserwacyjne w okresie utrzymania efektów podjętych przedsięwzięć. 

Inną poprawką jest wyłączenie z wymiany źródeł ciepła pieców z 5 klasą emisyjności. Zmieniono także zasady kryterium majątkowego. Dzięki poprawce wartość nieruchomości nie będzie brana pod uwagę, a próg ma wynosić 53 tysiące złotych. 

Źródło: gramwzielone.pl

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.