Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Projekt pływającego miasta przygotowany przez Polaka zajął I miejsce w międzynarodowym konkursie

Projekt pływającego miasta przygotowany przez Polaka zajął I miejsce w międzynarodowym konkursie

Kiribati zorganizowało konkurs, którego celem jest uratowanie, a raczej przeniesienie małego państwa. To kraj, w którym niebezpiecznie podnosi się poziom wód. Wśród projektów z całego świata pierwsze miejsce zdobyła koncepcja pływającego miasta autorstwa Marcina Kitali.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Na ratunek Kiribati

Kiribati to państwo wyspiarskie na Oceanie Spokojnym. W skład państwa o powierzchni 811 km² wchodzą 32 atole i jedna wyspa koralowa Banaba. Wyspy rozsiane są wokół równika na obszarze przeszło 3,5 mln km². Ze względu na wciąż rosnący poziom wód w oceanach, archipelag w ciągu 50 lat znajdzie się pod wodą. Już dzisiaj ocean wdziera się w głąb lądu, zasoby słodkiej wody się kurczą, a rośliny umierają. Ludzie są jednak zdeterminowani, by pozostać w ojczyźnie.

Polak zaprojektował pływające miasto

Dlatego władze Kiribati postanowiły zorganizować konkurs, którego celem było znalezienie rozwiązania dla malejącej powierzchni kraju. Z propozycji napływających z całego świata, we współpracy z organizacją wspierającą młodych architektów YAC, wybrany został projekt o nazwie „Riik” autorstwa Marcina Kitali. Polak zaprojektował pływające miasto, które składa się z dziesiątek niezależnych pentagonów – dzięki niemu za kilka lat na środku oceanu może powstać pierwsze państwo w całości osadzone na sztucznych wyspach.

Inspiracja mitami Oceanii

System czerpie inspiracje z mitów Oceanii mówiących o stworzeniu świata, procesów kształtujących pacyficzne wyspy oraz lokalnej kultury Kiribati. Dzięki charakterystycznemu kształtowi poszczególnych platform, mogą się one ze sobą swobodnie łączyć i rozpraszać. Zapewni to państwu zarówno samowystarczalność i możliwość współpracy. 

Źródło: whitemad.pl, fot. główne: Canva, grafiki: projekt o nazwie „Riik” autorstwa @Marcin Kitala, Young Architects Competitions

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.