1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Protest przeciwko ubezpieczaniu kopalni i elektrowni węglowych

Protest przeciwko ubezpieczaniu kopalni i elektrowni węglowych

16 czerwca w Warszawie przed siedzibą PZU odbył się protest organizacji pozarządowych i ruchów klimatycznych. Protestujący domagali się, aby PZU, wzorem największych światowych i europejskich towarzystw ubezpieczeniowych, zrezygnowało z ubezpieczania kopalni i elektrowni węglowych.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Biały miś i kopalnia

Na chodniku przed budynkiem PZU protestujący rozłożyli makietę przypominająca kopalnię odkrywkową. Miała ona uświadomić Warszawiakom ten obszar działalności PZU. Obok ustawiono też białego niedźwiedzia z napisem „Czy to aby nie sponsor wymierania ubezpiecza dziś węgla drania?”. Protestujący tańczyli i śpiewali, zagrzewając do walki o klimat i podejmowania właściwych dla naszej przyszłości decyzji.

PZU jest firmą z ponad 200-letnią historią i doświadczeniem na rynku finansowym i ubezpieczeniowym. Już sam ten fakt powoduje, że taka instytucja wzbudza ogromne zaufanie, kojarzy się ze stabilnością i przewidywalnością oraz wywołuje poczucie odpowiedzialności wśród osób, które szukają zabezpieczenia na przyszłość. Jest jednak brudna, ciemna strona PZU, o której rzadko się słyszy, czy mówi, a która ma kluczowe znaczenie dla przyszłości naszej i naszych dzieci – to sektor węglowy, czyli kopalnie i elektrownie, dla których PZU jest gwarantem finansowym i sojusznikiem decydującym o ich strategii. A strategia ta w obliczu postępujących zmian klimatu i globalnej polityki klimatycznej powinna obrać zdecydowany kurs wstecz, dążący do natychmiastowego zaprzestania wydobywania paliw kopalnych i jak najszybszej redukcji emisji gazów cieplarnianychpowiedziała w czasie protestu Marzena Wichniarz z Rodziców dla Klimatu.

fotoforma 10

Wszystkiemu winny węgiel

Zaprzestanie ubezpieczania kopalni i elektrowni węglowych to według protestujących jedna z najprostszych i najefektywniejszych dróg do przyspieszenia transformacji energetycznej. Jeśli węgla w Polsce po 2030 roku nie będzie miał kto ubezpieczać, trzeba będzie działać szybko. 

Bloomberg donosi, że na świecie rosną obecnie ceny węgla. Są najwyższe od lat. Jednak eksperci podkreślają, że rządy i instytucje finansowe niechętnie inwestują w nowe projekty związane z branżą kopalnianą. Wiele podmiotów nie chce być utożsamianie z „brudnym” sektorem. W walce ze zmianami klimatu ważni są właśnie tacy duzi gracze.

W czasie protestu odbyło się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Wzięli w nim udział Kuba Gogolewski z Fundacji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE” oraz Marta Czarnocka-Cieciura i Patryk Kowalczyk z ruchu Extinction Rebellion. Uczestnicy zgromadzenia powiedzieli jednak, że odpowiedzi Zarządu PZU na zadane przez nich pytania nie były satysfakcjonujące.

źródło: informacja prasowa Fundacja RT-ON, fot. Karolina

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.