1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Przewodnik prosumenta w gospodarstwie domowym

OZE

Przewodnik prosumenta w gospodarstwie domowym

Czym są odnawialne źródła energii? Co to jest fotowoltaika? I kto może zostać prosumentem? Urząd Regulacji Energetyki (URE) wychodzi naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu OZE udostępniając bezpłatną publikację „Przewodnik prosumenta w gospodarstwie domowym”.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

OZE na topie

Odnawialne źródła energii cieszą się coraz większym zainteresowaniem. 2020 rok będzie pod tym względem rekordowy. Pokazują to statystyki prosumenckich instalacji fotowoltaicznych przyłączonych do sieci operatorów systemów dystrybucyjnych. Dlatego nie dziwi fakt, że coraz więcej osób interesuje się tym tematem i szuka źródła informacji. Urząd Regulacji Energetyki (URE) wraz z zrzeszonymi w Polskim Towarzystwie Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) spółkami: Enea Operator, Energa-Operator, Innogy Stoen Operator, PGE Dystrybucja oraz Tauron Dystrybucja opracowały przewodnik, który pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości związane z instalacją fotowoltaiki. Publikacja jest skierowana do odbiorców w gospodarstwach domowych zainteresowanych zakupem i montażem.

Poradnik dla prosumentów przygotowany przez PTPiREE we współpracy z URE wyjaśnia jak zostać prosumentem i co zrobić, aby taka inwestycja była optymalna i odpowiadała potrzebom danego odbiorcy. Wszelkie inicjatywy edukacyjne są ważne szczególnie teraz, kiedy liczba konsumentów chcących produkować prąd bardzo szybko rośnie, a moc zainstalowana fotowoltaiki w polskim systemie energetycznym wynosi już ponad 2,6 GW. Bardzo ważne jest, aby zarówno konsumenci jak i prosumenci mieli odpowiedni zasób wiedzy przed podejmowaniem ważnych decyzji dotyczących ich uczestnictwa w rynku energii. Dlatego działania edukacyjne, szczególnie podejmowane wspólnie z branżą, uważam za wyjątkowo ważne i potrzebne – mówi Rafał Gawin, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki 

Pigułka wiedzy

Przejrzysty wygląd i przystępny język. Tak w największym skrócie możemy opisać publikację URE. Dowiemy się z niej m.in. czym są odnawialne źródła energii, jak działa system fotowoltaiczny i ile kosztuje, na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o wyborze instalacji fotowoltaicznej, gdzie najlepiej zainstalować panele PV. Przewodnik zawiera też informacje dotyczące procesu przyłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci elektroenergetycznej.

W ostatnich miesiącach do operatorów systemów dystrybucyjny zgłasza się olbrzymia liczba klientów, którzy chcą zostać prosumentami. Tylko w pierwszym półroczu 2020 r. OSD przyłączyły do sieci prawie 109 tys. mikroinstalacji o mocy ponad 742 MW. […] Przygotowany przez nas informator, jest źródłem rzetelnej wiedzy dla klientów, którzy rozważają zakup systemu fotowoltaicznego, może także służyć pomocą dostawcom instalacji fotowoltaicznych, czy samorządom gdy pojawiają się pytania ze strony prosumentów stwierdza Robert Zasina, Prezes PTPiREE

foto 1

Przewodnik można pobrać na stronach internetowych URE (www.ure.gov.pl) oraz PTPiREE (www.ptpiree.pl).

Źródło: ure.gov.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.