Przyszły rok pod znakiem fotowoltaiki

Przyszły rok pod znakiem fotowoltaiki

Według ekspertów w przyszłym roku może funkcjonować nawet 40 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych. Już teraz firmy z branży PV mają pełne ręce roboty – liczba zamówień przekracza możliwości instalatorów.

Nowe regulacje prawne w zakresie OZE wraz z dużym zainteresowaniem fotowoltaiką mogą skutkować rekordową liczbą nowych instalacji w przyszłym roku. Dodatkowo ostatnia sytuacja na rynku energetycznym pokazała, że upalne dni negatywnie wpływają na produkcję energii ze źródeł konwencjonalnych i OZE opartych o wiatr i wodę. Jak podaje gazeta wyborcza, zdaniem ekspertów rozwiązaniem problemu może być zwiększenie mocy instalacji fotowoltaicznych. Obecne wsparcie zarówno prawne, jak i finansowe mają przyczynić się do powstania 200 tys. mikroźródeł PV, z czego już 40 tys. ma funkcjonować do końca 2016 roku.

Według gazety wyborczej, jeszcze do końca br. moc instalacji PV ma wzrosnąć pięciokrotnie – do wartości 100 MW. Porównując ją z mocą pracujących turbin wiatrowych w naszym kraju, jest to 40 razy mniej. Na tle całkowitej zainstalowanej mocy OZE, która wynosi około 37 GW, jest to naprawdę niewielka wartość. Jednak rozwój fotowoltaiki może okazać się znaczący i na pewno jest nieunikniony. Jak widać na przykładzie naszych zachodnich sąsiadów, osiągnięcie stabilnego miksu energetycznego jest bardzo korzystne dla kraju. Równowaga pomiędzy uzyskami energii z wiatru i słońca pozwala zapewnić bezpieczeństwo energetyczne, gdyż źródła te nawzajem się uzupełniają. Wielu ekspertów poddawało w wątpliwość sens budowania instalacji fotowoltaicznych, ale dowody są jednoznaczne. Niemcy, którzy posiadają podobne warunki słoneczne, uniknęli problemów energetycznych dzięki instalacjom PV, generując jednocześnie rekordowo wysokie wyniki.

Z badań przeprowadzonych przez TNS Polska wynika, że 21 proc. naszych rodaków jest zainteresowanych budową instalacji prosumenckiej. Wiele firm, organizacji oraz koncerny energetyczne oferują wsparcie dla inwestorów mikroinstalacji. Zdają sobie oni sprawę, że rozwój energetyki rozproszonej jest konieczny w naszym kraju.