Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

PSPA: O 100% wzrosła liczba rejestracji samochodów elektrycznych w ujęciu rok do roku

PSPA: O 100% wzrosła liczba rejestracji samochodów elektrycznych w ujęciu rok do roku

Po polskich drogach porusza się już blisko 5,9 tys. samochodów elektrycznych. Mogą one korzystać z ponad 694 stacji ładowania – wynika z danych z Licznika elektromobilności, uruchomionego i aktualizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM). Z analiz wynika, że od stycznia do maja tego roku liczba rejestracji elektrycznych samochodów osobowych w Polsce wzrosła o 100% w porównaniu do analogicznego okresu w 2018 r.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Z danych obrazujących sytuację na koniec maja tego roku wynika, że w Polsce zarejestrowanych było 5 889 elektrycznych samochodów osobowych. Blisko dwie trzecie z tej liczby stanowiły pojazdy w pełni elektryczne (BEV, ang. battery electric vehicles). Pozostała część to hybrydy typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles). Podział polskiego rynek elektromobilności w sektorze samochodów osobowych wynosi więc niezmiennie 63% do 37%. Według danych z Licznika elektromobilności do 314 sztuk zwiększył się też udział elektrycznych pojazdów ciężarowych i dostawczych. Oznacza to niemal trzykrotny wzrost w ujęciu rok do roku i świadczy o rosnącej świadomości ekologicznej wśród przedsiębiorców. Z kolei skuterów i motocykli elektrycznych jeździ już po polskich drogach ponad 4 tysiące. Zarejestrowanych jest ponadto niemal 200 autobusów elektrycznych.

Wzrost rejestracji elektryków w Polsce

– Od stycznia do końca maja wzrosty odnotowano zarówno w segmencie elektrycznych samochodów osobowych (+ 100% r/r), jak i elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych (+170% r/r). To cieszy, jednak pamiętajmy, że liczba rejestracji pojazdów zeroemisyjnych w Polsce wciąż pozostaje stosunkowo niska. Konieczne jest stymulowanie tego rynku i jak najszybsze uruchomienie Funduszu Niskoemisyjnego Transportu – informuje Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.

Co ważne, systematycznie zmniejsza się też problem dostępu do infrastruktury pozwalającej ładować samochody elektryczne. Na koniec maja tego roku w Polsce działały 694 stacje ładowania pojazdów elektrycznych i udostępniały one 1 259 punktów ładowania. Najwięcej z nich działa w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu, Gdańsku i Szczecinie. Udział szybkich stacji ładowania prądem stałym (DC) wyniósł 35% i warto dodać, że systematycznie wzrasta.

Licznik elektromobilności to wspólna inicjatywa PZPM i PSPA. Dzięki niemu każdy zainteresowany może się dowiedzieć, ile różnych rodzajów pojazdów elektrycznych porusza się aktualnie po polskich drogach i ile działa stacji ładowania. Dane pochodzą m. in. z Centralnej Ewidencji Pojazdów, a także z własnych badań i prowadzonych ewidencji.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.