Wiadomości OZE Radny PiS chce automatów na butelki w Poznaniu 09 października 2017 Wiadomości OZE Radny PiS chce automatów na butelki w Poznaniu 09 października 2017 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Od pewnego czasu w mediach powtarza się informację, jakoby rządzący mieli wprowadzić kaucję na szklane oraz plastikowe butelki, aby tym samym zachęcić konsumentów do redukowania zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Pomysł jest obiecujący, jednak mogą wystąpić problemy z jego realizacją, bowiem takie działanie utrudni pracę m.in. wielu sklepom, którym dojdą tym samym nowe obowiązki. Aby tak się nie stało, planowane są rozwiązania na wzór krajów skandynawskich, gdzie znajdują się automaty na butelki zwrotne. Jeszcze przed wprowadzeniem w życie kaucji na szklane i plastikowe pojemniki, jeden z poznańskich radnych chce wybudowania takich urządzeń w Poznaniu. Reklama Mateusz Rozmiarek z ramienia Prawa i Sprawiedliwości złożył w tej sprawie stosowną interpelację. Swoją propozycję argumentuje między innymi potrzebą propagowania ekologii. Jest to bardzo skuteczny sposób na naukę̨ ekologii i recyklingu, ale także metoda na zwiększenie bezpieczeństwa w mieście, gdyż̇ z jej pośrednictwem znacznie ogranicza się̨ ilość́ rozbitych butelek czy kawałków szkła na powierzchniach spacerowych – komentuje poznański radny. Automaty na butelki wydają się świetnym rozwiązaniem, przede wszystkim jeśli weźmie się pod uwagę możliwość zamontowania ich w dowolnych lokalizacjach, na przykład w miejscach wypoczynkowych, które sprzyjają rozrywce, a co za tym idzie – zwiększonej konsumpcji napojów. Planowane poznańskie automaty miałyby wypłacać kaucję zwrotną, dzięki czemu zachęcałyby do aktywnego wcielania w życie idei recyklingu. Obecnie w Polsce kaucją objęte są tylko niektóre butelki, najczęściej po napojach alkoholowych; wynika to z decyzji producentów. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.