Recykling w MŚP – czy to się opłaca?

To, czy recykling może być opłacalny dla małych i średnich przedsiębiorstw, zbadają uczestnicy bezpłatnych warsztatów, które odbędą się 26 marca 2019 r. w Instytucie Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach. Zajęcia będą prowadzone po polsku i po angielsku.

Osoby prowadzące na małą i średnią skalę działalność gospodarczą związaną z segregacją i recyklingiem odpadów zderzają się z poważnym problemem opłacalności. Dzieje się tak z uwagi na stale zmieniające się uwarunkowania rynkowe oraz konieczność dostosowywania się do rosnących wymagań wobec jakości surowców wtórnych. Do tego dochodzi szereg czynników o charakterze ekonomicznym, technicznym i prawnym.

Tymczasem chociażby Europejskie Centrum Wiedzy na temat Wydajności Zasobów EREK oferuje przedsiębiorcom z sektora MŚP działającym w zakresie gospodarki odpadami szereg narzędzi pozwalających zdobyć wiedzę na temat tego, jak obniżyć koszty, a jednocześnie poprawić efektywność pracy. Organizowane w Katowicach bezpłatne warsztaty będą więc dodatkową okazją do tego, by wymienić się doświadczeniami i uzyskać porady, jak prowadzić opłacalny biznes w tej branży.

Na warsztatach przedstawione zostaną narzędzia, informacje oraz przykłady dobrych praktyk dotyczących rozwiązań logistycznych, technologicznych i organizacyjnych, które pozwalają firmom obniżyć koszty działalności dzięki ograniczeniu zużycia energii, wody i materiałów przy jednoczesnej poprawie efektywności, wydajności i opłacalności ich działania. Warsztaty organizowane są jako lokalne wydarzenie w ramach inicjatywy unijnej „EU Industry Days” 2019. Zajęcia będą prowadzone po polsku i po angielsku, a organizatorzy zadbali o tłumaczenie symultaniczne.