Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rekord temperatury dla Europy potwierdzony. Padł na Sycylii prawie 3 lata temu

Rekord temperatury dla Europy potwierdzony. Padł na Sycylii prawie 3 lata temu

Rekord temperatury dla Europy potwierdzony. Padł na Sycylii prawie 3 lata temu

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) potwierdziła rekord temperatury dla kontynentalnej Europy. Padł on 11 sierpnia 2021 roku na Sycylii i wyniósł 48,8°C. Taki wynik zarejestrowała wtedy automatyczna stacja meteorologiczna, a pełna ewaluacja pomiarów trwała prawie 3 lata. W końcu badaczom z WMO udało się opublikować oficjalne wyniki i potwierdzić rekord.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

48,8°C – tyle wskazała stacja pomiarowa w Syrakuzach. Naukowcy potwierdzają rekord

W sierpniu 2021 roku przez Europę przetoczyła się fala upałów. Nie ominęła również włoskiej wyspy Sycylii, na której zarejestrowano wówczas temperaturę rzędu 48,8°C. Rekord padł w pobliżu miasta Syrakuzy 11 sierpnia, jednak sam odczyt temperatury nie wystarczył, aby potwierdzić ten imponujący wynik. Badania międzynarodowej grupy naukowców trwały aż do teraz – 30 stycznia WMO oficjalnie potwierdziło, że mamy do czynienia z rekordową temperaturą dla kontynentalnej Europy.

Poprzedni rekord należał do Aten i Eleuis, miast w Grecji, gdzie 10 lipca 1977 termometry pokazały 48°C. Wynik został zarejestrowany na długo przed utworzeniem WMO, a gdy organizacja powstała w 2007 roku, został umieszczony w jej archiwum na podstawie danych greckiego rządu. Badacze wtedy jednak nie mieli okazji tak dokładnie sprawdzić tego wyniku. Co do sycylijskiego rekordu z 2021 mamy więc już o wiele większą pewność dokonanego pomiaru.

– Ekstrema, które są poddawane pod osąd WMO, stanowią migawki naszego obecnego klimatu. Jest bardzo możliwe, że jeszcze większe skrajności będą występowały w całej Europie w przyszłości. Gdy taki pomiar zostaje wykonany, powstaje komitet ewaluacyjny WMO, który osądza, czy dany wynik faktycznie jest rekordowy – wyjaśnia profesor Randall Cerveny ze Światowej Organizacji Meteorologicznej.

Temperatura w pobliżu Syrakuz to wynik pojedynczego pomiaru, jednak warto pamiętać, że również średnie temperatury w Europie i na świecie rosną. 2023 rok był oficjalnie najgorętszym rokiem w historii pomiarów z roczną średnią temperaturą rzędu 14,98°C.

Czemu potwierdzenie rekordu zajęło tyle czasu?

Sprawdzenie sycylijskiego wyniku zajęło dużo czasu. Średnie roczne wartości można podawać stosunkowo szybko, gdyż wynikają z tysięcy wyników zarejestrowanych na przestrzeni kilkunastu miesięcy. Tymczasem konkretna temperatura z jasno określonego miejsca i czasu musi być dodatkowo sprawdzona, szczególnie że mówimy tu o kontynentalnym ekstremum pogodowym.

– Taka żmudna ocena daje absolutną pewność, że nasze globalne rejestry temperatur są prawidłowo mierzone. Poza tym badanie pokazuje niepokojącą tendencję do ciągłego ustanawiania rekordów wysokich temperatur w określonych regionach świata – stwierdził cytowany w komunikacie WMO prof. Cerveny.

Powołany przez WMO komitet przeprowadził dokładną analizę danych i metadanych powiązanych z zarejestrowaną na Sycylii temperaturą. Stacja pomiarowa została dokładnie przebadana, sprawdzano stan jej oprogramowania zbierającego dane, a także samego czujnika mierzącego temperaturę. Naukowcy zweryfikowali kalibrację urządzenia i działanie całego systemu. Wyniki porównano także z innymi pomiarami dokonanymi przez inne stacje z tego regionu w podobnym okresie. Proces zajął 2,5 roku, ale dzięki tej skrupulatnej kontroli rekord temperatury dla kontynentalnej Europy można potwierdzić ponad wszelką wątpliwość.

– Czytaj także: Na świecie jest coraz mniej śniegu. Skutki dla planety mogą być opłakane

Źródło: wmo.int, weather.com, energetyka24.com

Fot. Canva (DenisTangneyJr; Shiny_Coconut)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.