Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rekordowa grzywna dla niemieckiej firmy za nielegalny przemyt drewna z Azji

tree

Rekordowa grzywna dla niemieckiej firmy za nielegalny przemyt drewna z Azji

Niemiecka firma nielegalnie sprowadzała do Europy birmańskie drewno. Sąd w Hamburgu orzekł, że ma zapłacić grzywnę w wysokości 4 mln dolarów. To jedna z najwyższych kar finansowych w UE dotycząca niedozwolonych praktyk środowiskowych.

Reklama

Zabijanie bioróżnorodności

Niemiecka firma WOB Timber sprowadziła na teren UE nielegalne drewno pochodzące z Birmy. Chociaż na terenie Unii obowiązuje rozporządzenie zabraniające importu drewna z tego kraju, firmy wykorzystują luki prawne, aby tego uniknąć – podaje angielska organizacja Environmental Investigation Agency (EIA). Według niej zainteresowanie drewnem z Birmy przyczynia się do utraty bioróżnorodności w Azji Południowo-Wschodniej. Szacuje się, że w ciągu 17 lat (2001-2018) wycięto obszar lasu analogiczny do wielkości Belgii.

W białych rękawiczkach

Sąd Okręgowy w Hamburgu ustalił, że WOB Timber uniknęło sankcji UE, importując drewno tekowe z Myanmaru o wartości kilku milionów dolarów w latach 2008–2011. Ustalono, że aby uniknąć sankcji, drewno przetwarzano na Tajwanie i deklarowano, że właśnie stamtąd pochodzi. Sąd skazał również dyrektora firmy Stephana Bühricha na 21 miesięcy warunkowego więzienia i grzywnę w wysokości 243 tys. dolarów. Dochodzenie w tej sprawie prowadziła Environmental Investigation Agency (EIA), działająca w odniesieniu do rozporządzenia unijnego ds. nielegalnego wyrębu drewna. Organizacja prowadzi kampanie i dochodzenia przeciwko nadużyciom środowiskowym – zarówno w kwestii fauny, jak i flory.

Luksus kosztem ekosystemu

Przemycane drewno tekowe miało być używane do budowy luksusowych jachtów należących do milionerów, a to z kolei:

Ma niszczycielski wpływ na źródło utrzymania ludzi i powoduje zmiany klimatyczne poprzez wylesianie i niszczenie obfitej bioróżnorodności biologicznej kraju napisano w majowym raporcie EIA.

EIA zwraca uwagę na kontekst społeczny: nielegalny handel drewnem tekowym trwa, a mieszkańcy są brutalnie tłumieni przez wojsko w protestach przeciwko wojskowemu przejęciu władzy w Birmie. Zyski z przemytu trafiają do opresyjnej władzy, co jeszcze bardziej zaostrza konflikt.

To nie koniec handlu

Organizacja uzyskała dostęp do dokumentacji chorwackiego Ministerstwa Rolnictwa. Wynikało z nich, że ​​grupa europejskich firm, w tym WOB Timber, płaci chorwackiej firmie za wyładunek drewna tekowego Myanmar w Chorwacji, próbując ominąć unijne regulacje EUTR. Nie tylko Niemcy otrzymały lub nadal otrzymują drewno z Birmy. Dotarło ono też do Holandii, Włoch oraz Słowenii, a tamtejsze firmy skorzystały z niższej ceny za surowiec.

Źródło: mongabay.com, eia-international.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.