Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zatrzymane transporty 40 ton nielegalnych odpadów z Niemiec do Polski

odpady

Zatrzymane transporty 40 ton nielegalnych odpadów z Niemiec do Polski

Dolnośląska Krajowa Administracja Sądowa (KAS) udaremniła transport ogromnej ilości nielegalnie przewożonych śmieci na teren naszego kraju. Wśród odpadów znalazło się 24 ton złomu i 16 ton używanej odzieży.

B1
Reklama

Kolejny transport śmieci do Polski

Służby celne oraz oddziały KAS muszą zmagać się z poważnym problemem, jakim jest zwożenie do Polski często toksycznych odpadów. Sytuację utrudnia fakt, że ten niechlubny proceder nie został jeszcze uregulowany przez polskie prawo. 

Tym razem nielegalny transport wykryto w Jędrzychowicach, podczas rutynowej kontroli na autostradzie A4. Okazało się, że w ciężarówce znajduje się złom z Niemiec. W prawie 24-tonowym ładunku, przewożonym dla dwóch polskich odbiorców, niemal połowa była przewożona niezgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. 

Reklama

Jak podaje Dolnośląska KAS, jeden z odbiorców nie posiadał odpowiednich zezwoleń na przetwarzanie i nie był w stanie dokonać odzysku lub unieszkodliwienia złomu w sposób zgodny z przepisami. 

Odpadów jest jeszcze więcej

Ponadto służby celne natrafiły na kolejny nielegalny transport odpadów, również z Niemiec. W naczepie jednego z tirów, KAS wykryła 16 ton odzieży używanej. Odbiorca odpadów nie posiadał wymaganego zezwolenia na przetwarzanie odpadów i nie był w stanie dokonać ich odzysku lub utylizacji w sposób zgodny z przepisami. Wojewódzki inspektor ochrony środowiska określił przewóz jako nielegalny.

Kary za szkody dla środowiska

Naczepy pojazdów wraz z towarem zajęto do postępowania karnego. Przewoźnikom w postępowaniu administracyjnym grozi grzywna w wysokości 13 tys. zł, natomiast odbiorcom w postępowaniu karnym – do 500 tys. zł. 

Źródło: portalkomunalny.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.