Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Surowsze kary za przestępstwa środowiskowe. Nowy projekt zmian Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Surowsze kary za przestępstwa środowiskowe. Nowy projekt zmian Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Wysokie mandaty za wywożenie śmieci do lasu, 25 lat więzienia za wlewanie toksycznych substancji do wód pitnych. To niektóre z obostrzeń, jakie ma zamiar wprowadzić Ministerstwo Klimatu. Skala problemu jest tak duża, że zmiany wydają się niezbędne.

Reklama

Konsekwencje nieekologicznych działań

W dalszym ciągu przestępstwa środowiskowe traktowane są przez obywateli jako mniej istotne. Bezkarność wobec zaśmiecających lasy i zanieczyszczających środowisko jest niepokojąca. W związku z tym skala problemu ciągle wzrasta. Aby temu zapobiec, Ministerstwo Klimatu zapowiada, że kary zostaną zwiększone, mandaty wzrosną nawet dziesięciokrotnie.

Projekt zmian

W wywiadzie udzielonym dla „Dziennik Gazeta Prawna” wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba poinformował, że przepisy zmienią się diametralnie. Za wyrzucanie śmieci do lasu kwota wzrośnie z 500 złotych do 5 tysięcy złotych. Rozważa się też wariant, który rozszerzy tę karę również o konieczność posprzątania pozostawionych za sobą odpadów.

Kary dla przedsiębiorców

Dużo poważniejsze sankcje mają też grozić właścicielom zakładów, którzy zanieczyszczają zbiorniki wodne. Za udowodnione celowe wylewanie toksycznych substancji do wód, może grozić nawet 25 lat więzienia. Kary i odszkodowania również mają drastycznie wzrosnąć. Wszystkie przestępstwa wobec środowiska mają być bezwzględnie karane. Pobłażania wykroczeniom dotychczas ignorowanym ma się skończyć.

Płonące wysypiska, rakotwórcze substancje w lasach, zatrute wody… może chociaż część tych problemów uda się rozwiązać dzięki sprawnej legislacji.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.