Rekordowo niska oferta na budowę elektrowni fotowoltaicznej w Indiach

Cena energii elektrycznej pochodzącej z fotowoltaiki spadła w Indiach do rekordowo niskiego poziomu – 3,15 rupii za kilowatogodzinę (około 5 centów), dzięki przetargowi na budowę nowej 250 MW farmy PV w Indiach i ofercie złożonej przez francuką firmę Engie SA.

Jak mówi Minister Energii Indii, Piyush Goyal: Oferty w przetargu było rekordowo niskie. Potwierdził on na Twitterze rezultaty przetargu i zauważył, że dzięki tak niskim cenom na aukcjach OZE, ambitny plan przyłączenia 175 GW mocy OZE do 2022, jaki narzucił premier Narendra Modi, jest w pełni realny. Z drugiej strony, spowoduje to wzmożone dyskusje, o tym czy Indie mogą polegać w tak dużej mierze na energetyce słonecznej.

Oferta Engie złożona została poprzez Solairedirect Energy India Pvt. – spółkę dedykowaną do reprezentacji tego francuskiego przedsiębiorstwa w Indiach. Engie S.A. nie skomentowała oficjalnie swojej oferty.

Oprócz wspominanej firmy z Francji w przetargu brały udział inne firmy: Adani Group, Ostro Energy Pvt, Canadian Solar Inc. Greenko Energy Holdings, Acure Power Glonal oraz Mahindra Renewables Pvt. Ta ostatnia firma jest częścią grupy Mahindra & Mahindra, zajmującej się, oprócz OZE, produkcją samochodów.

Rekordowa oferta na budowę systemu PV pobiła poprzedni rekord, jaki padł w Indiach w lutym tego roku – 3,3 rupii/kWh. Tamta oferta została złożona podczas wybierania wykonawcy i operatora 750 MW farmy fotowoltaicznej w stanie Madhya Pradesh.

Obecnie w Indiach zainstalowane jest 51 GW OZE, jak informuje rząd. Do 2022 roku, jak planuje premier, zainstalowanych ma być 175 GW.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Fundusze z NFOŚiGW wspomogą monitoring powietrza

Następny artykuł

Trzy pierwsze podstacje Walney 3 są już na miejscu

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,