Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Robot na energię słoneczną walczy przeciw nielegalnym połowom!

Robot na energię słoneczną walczy przeciw nielegalnym połowom!

Inżynierowie Open Ocean Robotics stworzyli robota, który nadzoruje nielegalne połowy w chronionych obszarach morskich. Urządzenie zasilane jest energią słoneczną oraz wykorzystuje nowoczesną technologię do śledzenia łodzi i zbierania dowodów dotyczących podejrzanych połowów.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Daphne

Autonomiczna łódź Daphne zasilana jest przez panele fotowoltaiczne, dzięki czemu nie emituje szkodliwych zanieczyszczeń i nie powoduje szkód dla środowiska.

E3FpGTw 82N

Fot: Daphne/ źródło: openoceanrobotics.com

Łódź śledcza jest dodatkowo wyposażona w system nadzoru, dzięki któremu Open Ocean Robotics może identyfikować, lokalizować i śledzić. Operatorzy robota mogą ocenić niepewną aktywność na podstawie drogi, którą pokonuje statek. Jeżeli w chronionym obszarze przemieszcza się w tam i z powrotem zamiast przez niego przepłynąć, trafia na listę podejrzanych. .

– Automatyczny system informacyjny (AIS) jest również przydatny do wykrywania podejrzanych celów podaje Julie Angus, dyrektor generalna i współzałożycielka Open Ocean Robotics  jednak jeśli łódź łowi nielegalnie, całkiem prawdopodobne jest, że wyłączy swój AIS dodaje.

7JAYU3ZG5sFSiRRyRlbVibS210fzu13 0ckaXPtwlIUma UxQvuGnbFw8np9XzpStl8MTJb0Uac8sg54kE2RJR4BzUc ATfBRfc SvPic4Yvf q7893jGZkCYtEFEaX7D15XcnJL

Fot: pomieszczenie kontrolne w open ocean robotics/ źródło: smithsonianmag.com

Wyzwania technologii

Roboty od lat pracują na morzach i oceanach, wykonując przeróżne zlecenia dla ludzi. Teraz, kiedy zajmują się bardziej złożonymi problemami, które wymagają użycia sztucznej inteligencji, pojawiają się opinie, że nie są do końca rzetelnym źródłem informacji.

– Najistotniejszym pytaniem jakie musimy sobie zadać jest to, czy możemy zebrać wystarczającą ilość informacji, aby organy ścigania działały? – podaje Justin Manley, założyciel Just Innovation, firmy zajmującej się robotyką morską.

W celu osiągnięcia 100% wiarygodności, twórcy Daphne będą musieli jeszcze dopracować technologię.

Aktualnie adwokaci stanu Kalifornia oraz eksperci ds. ochrony i egzekwowania prawa z NOAA i CDF oceniają, czy dowody zebrane przez statki bez załogi mogą być brane pod uwagę podczas rozpraw w sądzie.

Źródło: smithsonianmag.com, openoceanrobotics.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.