Robot na energię słoneczną walczy przeciw nielegalnym połowom!

Robot na energię słoneczną walczy przeciw nielegalnym połowom!

Inżynierowie Open Ocean Robotics stworzyli robota, który nadzoruje nielegalne połowy w chronionych obszarach morskich. Urządzenie zasilane jest energią słoneczną oraz wykorzystuje nowoczesną technologię do śledzenia łodzi i zbierania dowodów dotyczących podejrzanych połowów.

Daphne

Autonomiczna łódź Daphne zasilana jest przez panele fotowoltaiczne, dzięki czemu nie emituje szkodliwych zanieczyszczeń i nie powoduje szkód dla środowiska.

E3FpGTw 82N

Fot: Daphne/ źródło: openoceanrobotics.com

Łódź śledcza jest dodatkowo wyposażona w system nadzoru, dzięki któremu Open Ocean Robotics może identyfikować, lokalizować i śledzić. Operatorzy robota mogą ocenić niepewną aktywność na podstawie drogi, którą pokonuje statek. Jeżeli w chronionym obszarze przemieszcza się w tam i z powrotem zamiast przez niego przepłynąć, trafia na listę podejrzanych. .

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1

– Automatyczny system informacyjny (AIS) jest również przydatny do wykrywania podejrzanych celów podaje Julie Angus, dyrektor generalna i współzałożycielka Open Ocean Robotics  jednak jeśli łódź łowi nielegalnie, całkiem prawdopodobne jest, że wyłączy swój AIS dodaje.

7JAYU3ZG5sFSiRRyRlbVibS210fzu13 0ckaXPtwlIUma UxQvuGnbFw8np9XzpStl8MTJb0Uac8sg54kE2RJR4BzUc ATfBRfc SvPic4Yvf q7893jGZkCYtEFEaX7D15XcnJL

Fot: pomieszczenie kontrolne w open ocean robotics/ źródło: smithsonianmag.com

Wyzwania technologii

Roboty od lat pracują na morzach i oceanach, wykonując przeróżne zlecenia dla ludzi. Teraz, kiedy zajmują się bardziej złożonymi problemami, które wymagają użycia sztucznej inteligencji, pojawiają się opinie, że nie są do końca rzetelnym źródłem informacji.

– Najistotniejszym pytaniem jakie musimy sobie zadać jest to, czy możemy zebrać wystarczającą ilość informacji, aby organy ścigania działały? – podaje Justin Manley, założyciel Just Innovation, firmy zajmującej się robotyką morską.

W celu osiągnięcia 100% wiarygodności, twórcy Daphne będą musieli jeszcze dopracować technologię.

Aktualnie adwokaci stanu Kalifornia oraz eksperci ds. ochrony i egzekwowania prawa z NOAA i CDF oceniają, czy dowody zebrane przez statki bez załogi mogą być brane pod uwagę podczas rozpraw w sądzie.

Źródło: smithsonianmag.com, openoceanrobotics.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.