Rumunia wyprodukuje własny samochód elektryczny

Przedsiębiorcy pochodzący z rumuńskiego miasta Baia Mare obecnie pracują nad samochodami elektrycznymi, które będą produkowane w Rumunii. Przyszłe pojazdy to małe samochody elektryczne, których ceny będzie zaczynać się od 13 700 euro.

Producenci z Rumunii chcą zaproponować samochód GTF Oxygen oraz GTG Ozone. Prototyp dwuosobowy GTG Oxygen jest już używany na drogach Baia Mare i Cluj od dwóch lat. Samochód osiąga maksymalną prędkość 60 km/h. Dyrektor GTG automobile electrice, Gheorghe Muresan, powiedział, że w pomyśle produkcji zainspirował się założycielem amerykańskiej Tesli, Elonem Muskiem.

Według ustaleń prace nad zakładem produkcyjnym już trwają. W ramach strategii planuje się produkcję 200 samochodów elektrycznych w skali miesiąca. Roczną produkcję zaplanowano na 3000-4000 pojazdów. Hala produkcyjna będzie zajmować 2600 metrów kwadratowych powierzchni i powinna zacząć działać w już w lutym 2019 roku. “Planujemy również testowanie samochodów”, poinformował Muresan.

Dla przykładu GTG Oxygen sedan to 4-osobowy, pięciodrzwiowy miejski samochód elektryczny. Jego zasięg to 150-180 km na jednym ładowaniu, a bateria wystarcza na 70-80 000 km. Koszt wymiany baterii to 1300 euro. Producent zapewnia dwa lata gwarancji.

Dwudrzwiowy GTF Oxygen 2 kosztuje 15 036 euro. Wyposażony jest w zewnętrzny bagażnik, spersonalizowany komputer pokładowy oraz klimatyzację. Osiągów szczegółowych samochodu jeszcze nie przedstawiono.

 

Źródło: electrive.com, business-review.eu, wrc.net.pl,automobileelectrice.ro

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.