Siemens Gamsea świętuje sukces w projekcie Fryslan

Konsorcjum złożone z spółek Siemens Gamesa oraz Van Oord zostało wybrane przez dewelopera farmy wiatrowej Windpark Fryslan, jako preferowany kontraktor do budowy projektu. Projekt Fryslan budowany jest na jeziorze Ijsselmeer w Holandii. Instalacja ma mieć moc równą 383 MW.

Farma składać ma się z 89 wiatraków Siemens Gamesa DD-130 o mocy 4,3 MW każdy. Wiatraki mają być wysokie na 109 metrów i posiadać rotor o średnicy 130 metrów.

Oprócz budowy farmy, Siemens Games ma przez szesnaście lat odpowiadać za serwis systemu. Van Oord odpowiedzialny jest z kolei za nadzór nad projektem oraz sam projekt farmy, a także produkcję i instalację fundamentów oraz okablowania farmy. Firma dostarczy również wyposażenie niezbędnego do instalacji turbin.

Elementem umowy jest także budowa sztucznej wyspy – rezerwatu przyrody – na jeziorze. Wykorzystana ma zostać do tego ziemia pozyskana podczas prac na dnie jeziora. Wyspa ma mieć dwa hektary powierzchni, a dodatkowo być otoczona 25 hektarami płytkich wód. Cała strefa początkowo wykorzystywana będzie podczas konstrukcji farmy, a potem zamieniona zostanie na obszar chroniony z rezerwatem.

Konsorcjum planuje współpracować z lokalnymi firmami, aby stymulować rozwój gospodarki we Fryzji. Wszystkie umowy podpisane mają być do końca tego roku, a prace na budowie rozpoczną się w 2019 roku. Farma ma zostać uruchomiona w połowie 2021 roku.

„Jesteśmy bardzo dumni, że nasze turbiny wybrane zostały do realizacji projektu na jeziorze Ijsselmeer we Fryzji”, mówił Andreas Nauen, szef sekcji off-shore w Siemens Gamesa. „Współpraca z Van Oord daje nam solidnego, doświadczonego partnera, z którym współdzielimy starania o redukcję kosztów energii z systemów wiatrowych off-shore” .

„Budowa fryzyjskiej farmy wiatrowej jest krokiem w przód w zakresie spełniania celów klimatycznych, tak fryzyjskich jak i krajowych”, dodaje Arnoud Kuis, dyrektor sekcji wiatrowej w Van Oord.

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.