Rząd Szwecji zwiększy inwestycje w energetykę solarną

Szwecja planuje przeznaczyć dodatkowe sto siedemdziesiąt milionów koron (około szesnaście milionów euro) na inwestycje w energetykę solarną w okresie wiosennym – informują tamtejsze media. Inwestycje w OZE cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców Szwecji, co zaowocowało długą list osób wnioskujących o państwowe dotacje do budowy słonecznych instalacji.

„The Local” wskazuje, że propozycję takiego programu złożyli koalicjanci z Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej, Partii Zielonych oraz Partii Lewicy. Problemem obecnie są długie kolejki oczekujących na pomoc państwową w ramach zielonych funduszy. Zainteresowani instalacjami solarnymi muszą się liczyć nawet z dwuletnim okresem oczekiwania na dofinansowanie. Według wnioskujących partii wiosenny fundusz może m.in. usprawnić procedurę realizacji wniosków przez władze lokalne.

Rząd był wcześniej krytykowany przez Partię Centrum za zaangażowanie w wspieranie systemów energii słonecznej. Partia Centrum chce opodatkować dotacje. Minister ds. rynków finansowych i konsumentów Szwecji Per Bolund uważa, że takie instrumenty tylko zwiększą cenę zielonej energii elektrycznej, co nie jest celem władz Szwecji. Na przykład w 2017 roku rząd szwedzki zmniejszył o dziewięćdziesiąt osiem procent podatki nałożone na sektor fotowoltaiki. Szwedzi złożyli obecnie propozycję dotyczącą zniesienia obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę elektrowni słonecznej na dachach budynków. Kraj planuje w pełni przejść na odnawialnie źródła energii do 2040 roku „Ponieważ rozwój jest tak dobry i tak wiele osób wykazuje zainteresowanie panelami słonecznymi, nie sądzę, że korzystnie byłoby rozerwać cały system i zacząć od nowa” – wyjaśnił Bolund.

O momoc państwa w instalacji paneli słonecznych mogą ubiegać się osoby prywatne, organizacje publiczne i firmy w Szwecji.

Według informacji Szwedzkiej Agencji Energetycznej kwota udzielonego wsparcia finansowego jest obliczana na podstawie kosztów kwalifikujących się do programu i może wynosić do trzydziestu procent. Dotyczy to wyłącznie projektów o wartości do 1,2 miliona koron szwedzkich (około sto dwadzieścia tysięcy euro).

W marcu 2017 roku Eurostat opublikował dane, według których najwyższy udział źródeł energii w UE posiada Szwecja (53,9%) i Finlandia (39,3%). Na trzecim miejscu uplasowała się Łotwa, posiadająca 37,6-procentowy udział OZE w miksie energetycznym.

Źródło: The Local

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 17.01.

Pogoda się uspokoiła, czyżby to zwiastowało powrót smogu? Na mapie coraz mniej zielonych punktów. W poniedziałek wystartował Wrocławski Indeks Powietrza, jest to odpowiedź na apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w sprawie informowania mieszkańców o prawdziwej skali zagrożeń w obszarze jakości powietrza. Niecierpliwie czekamy na bardziej restrykcyjne normy dla całego kraju.