Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rząd Szwecji zwiększy inwestycje w energetykę solarną

Rząd Szwecji zwiększy inwestycje w energetykę solarną

Szwecja planuje przeznaczyć dodatkowe sto siedemdziesiąt milionów koron (około szesnaście milionów euro) na inwestycje w energetykę solarną w okresie wiosennym – informują tamtejsze media. Inwestycje w OZE cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców Szwecji, co zaowocowało długą list osób wnioskujących o państwowe dotacje do budowy słonecznych instalacji.

„The Local” wskazuje, że propozycję takiego programu złożyli koalicjanci z Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej, Partii Zielonych oraz Partii Lewicy. Problemem obecnie są długie kolejki oczekujących na pomoc państwową w ramach zielonych funduszy. Zainteresowani instalacjami solarnymi muszą się liczyć nawet z dwuletnim okresem oczekiwania na dofinansowanie. Według wnioskujących partii wiosenny fundusz może m.in. usprawnić procedurę realizacji wniosków przez władze lokalne.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Rząd był wcześniej krytykowany przez Partię Centrum za zaangażowanie w wspieranie systemów energii słonecznej. Partia Centrum chce opodatkować dotacje. Minister ds. rynków finansowych i konsumentów Szwecji Per Bolund uważa, że takie instrumenty tylko zwiększą cenę zielonej energii elektrycznej, co nie jest celem władz Szwecji. Na przykład w 2017 roku rząd szwedzki zmniejszył o dziewięćdziesiąt osiem procent podatki nałożone na sektor fotowoltaiki. Szwedzi złożyli obecnie propozycję dotyczącą zniesienia obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę elektrowni słonecznej na dachach budynków. Kraj planuje w pełni przejść na odnawialnie źródła energii do 2040 roku „Ponieważ rozwój jest tak dobry i tak wiele osób wykazuje zainteresowanie panelami słonecznymi, nie sądzę, że korzystnie byłoby rozerwać cały system i zacząć od nowa” – wyjaśnił Bolund.

O momoc państwa w instalacji paneli słonecznych mogą ubiegać się osoby prywatne, organizacje publiczne i firmy w Szwecji.

Według informacji Szwedzkiej Agencji Energetycznej kwota udzielonego wsparcia finansowego jest obliczana na podstawie kosztów kwalifikujących się do programu i może wynosić do trzydziestu procent. Dotyczy to wyłącznie projektów o wartości do 1,2 miliona koron szwedzkich (około sto dwadzieścia tysięcy euro).

W marcu 2017 roku Eurostat opublikował dane, według których najwyższy udział źródeł energii w UE posiada Szwecja (53,9%) i Finlandia (39,3%). Na trzecim miejscu uplasowała się Łotwa, posiadająca 37,6-procentowy udział OZE w miksie energetycznym.

Źródło: The Local

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.