Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rząd uruchamia system do audytu energetycznego. „Rynek wymusi zmianę cen do normalnego poziomu”

Rząd uruchamia system do audytu energetycznego. „Rynek wymusi zmianę cen do normalnego poziomu”

Już od dzisiaj rusza pełna wersja systemu ZONE. Każdy obywatel będzie mógł zamówić online uproszczony audyt energetyczny. To eliminuje czasochłonne i kosztowne poszukiwanie właściwego wykonawcy takiego zadania. Audyt energetyczny w nowym systemie dotowania inwestycji będzie obowiązkowym dokumentem, bez którego wnioskowanie o dofinansowanie będzie niemożliwe. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Naprawa energetyki

ZONE to długo zapowiadana systemowa baza danych na temat efektywności energetycznej budynków w Polsce. Ktoś, kto jest zarządcą budynku lub właścicielem domu, zapewne miał już z nią w ten czy inny sposób do czynienia. Grzegorz Putynkowski, prezes Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu wskazuje, że warto samodzielnie myśleć o bezpieczeństwie i efektywności energetycznej, porzucając oczekiwania, że rząd czy władze lokalne zrobią to za nas. 

“Kurs został wytyczony. Polska musi zreformować energetykę i poprawić jakość powietrza. A bez dogłębnej analizy „kondycji” energetycznej budynków w całym kraju, nic się nie zmieni. Temu ma służyć ów system” – mówi Grzegorz Putynkowski, prezes Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu.

Think tank Forum Energii oszacował, że bez ręcznego sterowania cenami, te mogą skoczyć o 70% w przyszłym roku.

“Na przedłużenie tarcz się nie zanosi, prędzej na ich dalsze stopniowe wygaszanie” –- mówi Grzegorz Putynkowski – “Jeśli obecnie przeciętna rodzina zużywa 2000 kWh rocznie, płaci w sumie 40-50 groszy za kWh, gdy oficjalne stawki to przeszło 1,30 zł. Różnica nie bierze się znikąd, ktoś musi za to zapłacić – dodaje.

Obniżki mogą nie wystarczyć

Ostatnie rozporządzenie Ministerstwa Środowiska i Klimatu przyczyni się do wstecznego obniżenia stawek za prąd za cały bieżący rok o 12%. W dalszej perspektywie jednak i tak warto zainteresować się audytem energetycznych i dofinansowaniami chociażby do montażu paneli fotowoltaicznych.

“Utrzymywanie „zamrożonych cen” kosztuje, a Polska energetyka jest zapóźniona, normy emisji będą tylko rosły, dlatego dobrze wcześniej wziąć sprawy we własne ręce i zdecydować samemu. Mimo że ustawy regulują obszar szeroko rozumianej energetyki, to i tak rynek wymusi prędzej czy później zmianę cen do realnego poziomu” – tłumaczy Grzegorz Putynkowski.

– Więcej o uchwale obniżającej ceny prądu pisaliśmy tu: Senat zablokował powołanie NABE. Rząd obniży ceny prądu rozporządzeniem

Zalety nowego systemu

Jedną z funkcjonalności nowego systemu będzie możliwość zamówienia uproszczonego audytu energetycznego. A to ogromnie przydatne dla obywatela. Raz, bo wszystkich uprawnionych ekspertów będzie miał w jednym miejscu, dwa – bo bez tego dokumentu nie dostanie ani grosza dofinansowania zarówno z dużych, narodowych programów, jak i tych regionalnych.

Zaletą systemu jest też szacunkowy kosztorys energetycznej modernizacji budynku. Jej przebieg i poszczególne punkty zależą od stanu danego budynku. Najpierw audytor skupi się na sposobach zatrzymania ciepła (ocieplenie, wymiana drzwi, okien), a także na wymianie centralnego źródła ogrzewania. Obywatele, którzy te usprawnienia mają za sobą, mogą pomyśleć o bardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązaniach, jak panele fotowoltaiczne i pompy ciepła.

źródło: informacja prasowa – CBRTP

fot. CBRTP

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.