Samochody elektryczne w masowej produkcji: Toyota i Volkswagen w natarciu

Z początkiem bieżącego miesiąca rozpoczęła działalność specjalna spółka powołana przez Toyotę wyłącznie do projektowania i wprowadzania do produkcji samochodów elektrycznych. Spółką tą pokieruje sam prezes firmy, Akio Toyoda. Ma to związek z planami rozpoczęcia masowej produkcji samochodów elektrycznych przez ten koncern już około roku 2020.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Nie tylko Toyota ma zamiar masowo produkować samochody elektryczne. Podobne plany ma Volkswagen. Firma ta przyjęła pod koniec listopada nową strategię pod nazwą „Transform 2025+”. W ramach nowej strategii koncern chce rozpocząć masową produkcję aut elektrycznych, tak aby zostać światowym liderem elektromobilności z sprzedażą na poziomie miliona aut rocznie, jak mówił Herbert Diess, szef Volkswagena. Stać się tak ma już po roku 2020.

Toyota ma o tyle bliżej do bycia liderem, że już od dawna produkuje samochody hybrydowe, wykorzystujące m.in. napęd elektryczny. Koncern wprowadził niedawno do sprzedaży także pierwszy zasilany wodorem samochód – Mirai to pierwsze auto z ogniwami paliwowymi, które trafiło do seryjnej produkcji. Flagowym pojazdem hybrydowym Toyoty jest Prius, wyposażony w bezpieczny akumulator litowo-jonowy, którego to technologię firma cały czas rozwija współpracując z japońskimi naukowcami.