Samowystarczalny apartamentowiec rodem ze Szwajcarii

Budownictwo w ciągu ostatnich lat znacznie się zmieniło. Branża ta, jak każda inna wraz z czasem zmienia się, przechodząc liczne transformacje poprzez dostosowanie się do panujących trendów czy też branżowych nowinek. Z roku na rok jest ich coraz więcej, inżynierowie głowią się i troją, by zaskoczyć potencjalnego konsumenta nowym, a jednocześnie interesującym rozwiązaniem. Jednym z przykładów może być samowystarczalny dom wybudowany w północnej Szwajcarii. Rozwiązania, które zostały w nim zastosowane, mogą stać się wyznacznikiem kierunku dla wielu deweloperów chcących pójść z duchem czasu.


Czym niezwykłym charakteryzuje się ten zwykły z pozoru dom? Dzięki zastosowanej instalacji fotowoltaicznej na dachu oraz fasadzie jest on w stanie wypełnić zapotrzebowanie na energię mieszkańców wyłącznie dzięki energii słonecznej. W dniach, kiedy pogoda nas nie rozpieszcza, również nie musimy się martwić – energia gromadzona jest bowiem na zapas w specjalnie przeznaczonych do tego bateriach. Mogą one przechowywać energię przez krótki czas – do magazynowania wyprodukowanej ze słońca energii na dłuższy okres służy magazyn termiczny. Zarówno jesień, jak i zima rzadko rozpieszczają intensywnym słońcem w północnych rejonach Szwajcarii, więc tego typu rozwiązania są idealnym pomysłem.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Instalacja, którą wykorzystano, pozwala na produkcję nie tylko energii elektrycznej. Możliwe jest uzyskanie energii termicznej – wszystko dzięki zainstalowanym inwerterom. Jest ona bardzo przydatna do ogrzewania domu w chłodne jesienne wieczory. Ponieważ apartamentowiec jest sporych rozmiarów, należało zadbać, aby wszystkie normy energooszczędności były spełniane przez urządzenia znajdujące się w mieszkaniu. Oszczędność energii to jedna z kluczowych kwestii, jaką starano się dopracować przy projekcie tego samowystarczalnego domu. Między innymi właśnie po to zaimplementowano nowoczesny system automatyki, który się o to troszczy.

Apartamentowiec ten został przemyślany od początku do końca, po to by można było o nim powiedzieć jako samowystarczalnym bez najmniejszego zawahania się. Co najważniejsze, w żadnym z aspektów nie wybrano szkodliwego kompromisu, który spowodowałby trudności dla jego mieszkańców. Wszystko wykonano z myślą o nich, tak by z wyboru swojego nowego miejsca do życia byli zadowoleni od początku do końca.