Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Sardynia chroni lasy przed pożarami. Te czujniki są w stanie wykryć ogień w ciągu kilku minut 

Sardynia chroni lasy przed pożarami. Te czujniki są w stanie wykryć ogień w ciągu kilku minut 

Sardynia reaguje na powtarzające się zagrożenie pożarami. Po ostatniej klęsce żywiołowej władze zaopatrzyły lasy w specjalne czujniki, które są w stanie wykryć ogień na bardzo wczesnym etapie i zwiększyć skuteczność reakcji lokalnej straży pożarnej. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Włochy znów stają w ogniu

To już kolejne lato, kiedy ekstremalne pożary nawiedzają Włochy. Fale upałów i rosnące temperatury sprawiły, że w ostatnim tygodniu ogień wybuchł w kilku częściach kraju. Dlaczego pożary tak łatwo rozprzestrzeniają się po półwyspie Apenińskim? Aż ⅓ powierzchni Włoch zajmują lasy, co w połączeniu z ekstremalnymi upałami i jedną z największych susz w historii tworzy bardzo sprzyjające warunki dla katastrofy. 

Jednym z większych pożarów jest ten, który od poniedziałku rozprzestrzenia się po toskańskich lasach. W ciągu trzech dni zniszczył już około 650 ha i zmusił 300 osób do ewakuacji.  

W zeszłym roku odnotowano tysiące przypadków wymykającego się spod kontroli ognia. Najgorzej sytuacja wyglądała na południu kraju, gdzie padł obecny rekord gorąca w Europie. W Syrakuzach termometry pokazały 48,8°C.

Największe żniwo ogień zebrał na Sardynii. W 2021 roku pożary na tej wyspie pochłonęły 20 000 hektarów, zmuszając do przesiedlenia ponad 1000 osób i zabijając około 30 mln pszczół. Tym razem władze robią, co mogą, aby sytuacja się nie powtórzyła. 

Inteligentne lasy Sardynii sposobem na pożary

W obawie przed kolejną katastrofą, władze Sardynii postanowiły ochronić swoje drzewa, montując na nich specjalne czujniki do wykrywania pożarów w ciągu kilku minut. Urządzenia nie potrzebują sieci komórkowej i są bezpośrednio połączone z centrum alarmowym, dzięki czemu informacja o pojawieniu się ognia bardzo szybko dociera do lokalnej straży pożarnej. Czujniki są w stanie wykryć pożar na bardzo wczesnym etapie – kiedy ogień dopiero zaczyna się tlić. 

Zdaniem wykonawców tej technologii, czujniki są znacznie bardziej skuteczne od monitorowania lasów za pomocą kamer czy satelit, które potrzebują dni albo nawet kilku tygodni zanim wykryją pożar. 

Inne rozwiązanie ochrony przed niszczącymi lasy pożarami zaproponowała firma Huawei. Specjalny system czujników połączony z inteligentną platformą oraz dronami monitoruje Grecję – kolejny europejski kraj, który doświadczył w zeszłym roku katastrofy naturalnej. 

Palący problem globalnych pożarów 

Jednym z najbardziej odczuwalnych skutków globalnego ocieplenia atmosfery, lądów i oceanów są znacznie częstsze i bardziej intensywne anomalie pogodowe i katastrofy naturalne. 

Pożary, które miały miejsce na globie w ostatnich latach spowodowały szkody na terenach liczących ok. 186 tys. kilometrów kwadratowych. Tysiące ludzi zostało pozbawionych dachu nad głową, a ilość zwierząt, które utraciły swoje siedliska lub zginęły w pożarach, sięga 3 miliardów. A te liczby będą się powiększać z każdym kolejnym rokiem. 

Źródła: reuters.com, euronews.com

Fot. główne: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.