Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Saudyjczycy wybudują 700 MW nowych mocy fotowoltaicznych i wiatrowych

farma fotowoltaiczna

Saudyjczycy wybudują 700 MW nowych mocy fotowoltaicznych i wiatrowych

Jak informują saudyjskie źródła, w tym tygodniu Arabia Saudyjska rozpocznie zbieranie ofert od firm związanych z sektorem OZE na budowę projektów wiatrowych i fotowoltaicznych. Przewidywana łączna nowa moc przyłączona do królewskiej sieci wyniesie około 700 MW. Inwestycje te są częścią, wartego 50 miliardów dolarów, programu redukcji zużycia ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Minister energii tego kraju, Khalid Al Falih ogłosi w najbliższym czasie otwarcie przetargu na budowę projektów. Do udziału w przetargu na budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 300 MW stanie aż 27 firm. O kontrakt na budowę 400 MW farmy wiatrowej walczyć będą 24 spółki.

Program rezygnacji z paliw kopalnych w Arabii Saudyjskiej jest elementem planu transformacji saudyjskiej gospodarki do mniej uzależnionej od ropy naftowej. Tego rodzaju projekty realizowane są także w innych krajach na Bliskim Wschodzie: w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Jordanii i Maroku, gdzie także buduje się systemy OZE, aby oszczędzić ropę naftową – którą bardziej opłaca się eksportować.

Władze Arabii Saudyjskiej zamierzają do 2023 roku stworzyć w kraju instalacje OZE o łącznej mocy niemalże 10 GW. Będzie to wymagało ogromnych nakładów inwestycyjnych, jak szacował w styczniu Al-Falih: około 30 – 50 miliardów dolarów.

Do przetargu stawać będą firmy z całego świata: amerykański First Solar, włoski Enel, francuskie Total, oraz Electricite de France, hiszpańskie Acciona oraz Iberdrola. Azję reprezentować będzie chiński JinkoSolar, Korean Electric Power Corp. oraz japońskie JGC i Marubeni.

W przetargu znaleźć też możemy przedsiębiorstwa z Bliskiego Wschodu: Masdar (Abu Dhabi), ACWA (Arabia Saudyjska) czy Fotowatio Renewable Ventures, należące do Lateef Jameel Group.

Firmy jakie staną do przetargu zostały wybrane spośród 128 aplikacji, jakie zostały złożone do saudyjskiego ministerstwa. Przedsiębiorstwa, które nie zostały wybrane do udziału w przetargu nie są jednakże wykluczone w 100% – mogą we współpracy z innymi firmami składać wspólnie swoje oferty. Ministerstwo zbiera propozycje od 17 kwietnia do końca lipca.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.