Segreguję – widzę bez przeszkód

Wedle szacunków GUS-u w Polsce żyją ok. 2 milionów osób niewidomych lub słabowidzących. Choć jest to dość duża grupa na tle całego społeczeństwa, to jednak każdy kolejny dzień z życia jej członków okupiony jest podwójnym wysiłkiem. W związku z tym pojawia się coraz więcej akcji oraz happeningów mających na celu zwrócenie uwagi na problemy tych osób oraz zaoferowanie im pomocy w pokonywaniu codziennych trudności.

Jedną z nich jest akcja „Segreguję – widzę bez przeszkód”, która rozpoczęła się na początku grudnia 2016 roku. Jej celem jest pomoc osobom niewidomym w segregowaniu śmieci.

Słabowidzący nie są w stanie poprawnie wybrać pojemnik na odpady z uwagi na brak właściwych oznaczeń w języku Braille’a. „Segreguję – widzę bez przeszkód” jest akcją, która wychodzi temu problemowi naprzeciw. Organizacją całego przedsięwzięcia zajęła się firma Eneris; zagwarantowała ona wszystkim chętnym dostarczenie naklejek ze stosownym oznaczeniem w języku Braille’a. Plakietki te zostały stworzone nie tylko z myślą o niewidomych, ponieważ ze względu na swój kontrastowy design pomogą także mieszkańcom ze znacznym ubytkiem wzroku.

Fotowoltaika od Columbus Energy

W ostatnim czasie do akcji dołączyła również Legnica. W tamtejszym Urzędzie Miasta wszyscy chętni mogą już odebrać zestaw naklejek i oznaczyć nimi swoje pojemniki na odpady, ułatwiając osobom niedowidzącym sortowanie śmieci.

Legnica jest zatem kolejnym miastem, po m.in. Przemyślu i Lublinie, które nie widzi przeszkód, by pomagać niewidomym.