Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Setki milionów ludzi bez prądu, czyli kryzys energetyczny w Chinach. Czy powodem jest odejście od węgla?

Setki milionów ludzi bez prądu, czyli kryzys energetyczny w Chinach. Czy powodem jest odejście od węgla?

Dwie trzecie prowincji w Chinach racjonuje energię, a problem zaczyna dotykać nawet Pekinu. Kryzys energetyczny w Chinach sprawia, że setki milionów ludzi cierpią z powodu ciągłych przerw w dostawach prądu. Czy za kłopoty z energią w Chinach odpowiada zbyt gorliwa polityka klimatyczna?

Reklama

Kryzys energetyczny w Chinach

Pekin, stolica Chin, jedno z największych i najbardziej nowoczesnych miast na świecie, może mierzyć się z przerwami w dostawie prądu przed jednym z największych chińskich świąt.

Złoty Tydzień, bo o nim mowa, to jeden z niewielu momentów, w których Chińczycy biorą wolne, a do tego wszyscy w jednym momencie. Problemy z dostawami energii mogą stanąć na drodze pomyślnego wypoczynku. Święto rozpoczyna się już 1 października. W ubiegłym roku po kraju podróżowało około 637 milionów chińskich turystów!

Zobacz jak wyglądają zakorkowane chińskie drogi:

Problemy z zasilaniem spowalniają łańcuchy dostaw niektórych największych światowych firm technologicznych.

Tesla i Apple z problemami

Producenci podzespołów Apple i Tesli również odczuli problemy z zasilaniem. Eson, kluczowy dostawca części mechanicznych dla Apple i Tesli, zakomunikował w ostatnią niedzielę, że zawiesił swoją działalność w mieście Kunshan w prowincji Jiangsu. Przerwa potrwa od 26 września do 1 października i jest odpowiedzią na racjonowanie energii elektrycznej przez miasto.

Apple może napotkać więcej problemów z powodu braku zasilania, ponieważ jego dostawca płytek drukowanych Unimicron i dostawca części do głośników Concraft również przerwali produkcję przez co najmniej tydzień.

Problem z dostawami energii został ma wiele powodów. Niektóre z nich to ceny węgla i ambitny planu ograniczenia emisji dwutlenku węgla przez Chiny.

Skąd aż tak wielkie problemy u azjatyckiego giganta?

Eksperci twierdzą, że ceny węgla i polityka emisyjna Chin napędzają niedobory energii.

Niedawno Xi Jinping, Przewodniczący Komunistycznej Partii Chin, ogłosił, że Chiny zakończą finansowanie elektrowni węglowych na świecie, głównie w krajach rozwijających się. W tym samym czasie Pekin wciąż wspiera jednak swój własny krajowy program węglowy, przez co Chiny pozostają największym emitentem CO2 na świecie. Ponadto Chiny wycofują węgiel z krajowej produkcji wodoru

Skąd zatem przerwy w dostawach prądu?

W tym roku na problemy z elektrycznością złożyło się wiele czynników. W przeszłości Chiny zmagały się z popytem przewyższającym moce wytwórcze państwa. Teraz, gdy świat zaczyna się ponownie otwierać po pandemii, rośnie popyt na chińskie towary, a fabryki, które je wytwarzają, potrzebują znacznie więcej energii.

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną wzrosła cena węgla. Ponieważ rząd ściśle kontroluje ceny energii elektrycznej, elektrownie węglowe nie chcą działać ze stratą, dlatego wiele z nich drastycznie zmniejsza swoją produkcję. 

Dodatkowo zasady narzucone przez Pekin, który stara się uczynić kraj neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla do 2060 roku, spowodowały spowolnienie produkcji węgla, mimo że wciąż odpowiada on za ponad połowę energii w miksie energetycznym Chin. 

Wyznaczone cele dotyczące CO2 przełożyły się natychmiast na nakazy dotyczące redukcji emisji na poziomie prowincji, gdzie władze lokalne odpowiedzialne są za realizację wytycznych. Tylko 10 z 30 chińskich regionów osiągnęło swoje cele w zakresie redukcji zużycia energii w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 roku. W odpowiedzi na przekroczenia limitów władze ogłosiły w połowie września surowsze kary dla prowincji, które nie spełniają swoich celów. 

Najkrócej mówiąc,na kryzys energetyczny w Chinach w największej mierze wpływ mają:

  • rosnące zapotrzebowanie na energię,
  • spadek dostępności węgla i wzrost jego ceny,
  • sankcje wiszące nad lokalnymi urzędnikami, którzy odpowiadają za normy emisji.

Jaka jest odpowiedź władz na tę dramatyczną sytuację?

Komuniści wchodzą do akcji

Narodowa Komisja ds. Rozwoju i Reform (NDRC) nakreśliła już szereg środków mających na celu rozwiązanie tego problemu, przy czym priorytetem mają być dostawy energii na północnym wschodzie kraju.

Środki obejmują ścisłą współpracę z wytwórcami w celu zwiększenia produkcji, zapewnienia pełnych dostaw węgla i promowania racjonowania energii elektrycznej.

China Electricity Council, która reprezentuje firmy wytwarzające energię, powiedziała również, że firmy energetyczne opalane węglem „rozszerzają teraz swoje kanały zaopatrzenia za wszelką cenę”, aby zagwarantować zimowe dostawy ciepła i energii elektrycznej.

Chcesz wiedzieć więcej o problemach na chińskim rynku? Zobacz artykuł:

źródło: abc.net.au, bbc.com, youtube.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.