Siedem niedużych domków z instalacjami off-grid – pełna wolność

Chcesz, żeby rachunki za media stały się przeszłością? Poniżej zebraliśmy siedem niewielkich domów, które mogą właśnie to umożliwić. Te estetyczne małe mieszkania wyposażone są w instalacje OZE, co umożliwia im pracę off-grid – zupełnie niezależnie od zewnętrznych źródeł prądu.

Wszystkie te domki zbudowano nie tylko tak żeby były ładne, ale także ekologiczne. Dodatkowo, część z nich posiada własne koła, co umożliwia im przemieszczanie się, a dzięki temu życie nie tylko bez rachunków za media, ale także podatków itp. – to pełna wolność, na jakiej wielu zależy.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Wohnwagon

Zasilany energią słoneczną Wohnwagon wykonany został z materiałów pochodzących z recycylingu. Ten piękny dom zajmuje tak małą powierzchnię, że do jego zaparkowania wystarcza tyle ile dla standardowego samochodu czy przyczepy kempingowej. Ten ekologiczny pojazd jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które żyją w podróży i chcą robić to w sposób przyjazny dla środowiska.

Instalacje OZE pozwala na w życie w pełni niezależnie od sieci – pojazd wyposażony jest w instalację fotowoltaiczną na dachu. Dodatkowo pojazd wyposażony jest w zielony dach, dodatkową izolację cieplną i specjalne okna – wszystko, po to, żeby tracić jak najmniej ciepła. Poza tym przyczepia posiada układ oczyszczania wody użytkowej i inne systemy przyjazne środowisku.

Ceny tego produkowanego w Austrii domu na kołach zaczynają się już od 40 tysięcy euro. Każdy Wohnwagen jest dostosowywany do potrzeb odbiorcy, więc ceny mogą być dużo większe.

EcoCapsule

Dla każdego, kto chce znaleźć sobie mały, futurystyczny kącik, EcoCapsule jest doskonałym rozwiązaniem. Ta niewielka, nowoczesna kapsuła wyposażona jest we wszystkie systemy potrzebne do egzystencji off-grid: cichy wiatrak oraz instalacja fotowoltaiczna produkują prąd, który ładuje akumulatory o pojemności 10 kWh.

Dom ten opracowany został przez Nice Architects. Ma on zapewnić wolność życia w niemalże dowolnym miejscu na świecie – można posadzić go w dowolnym terenie z pomoc dźwigu lub nawet z helikoptera. Zamówienia na EcoCapsule zbierane są już od 2015 roku.

Pod-Idlada

Widoczny na powyższym zdjęciu dom opracowany został we współpracy pomiędzy południowoafrykańską architekt Clarą da Cruz Almeida i firmą Doktor+Misses. Stworzony przez nich dom dedykowany jest młodym ludziom, chcącym posiadać własne mieszkanie, które jednocześnie jest przyjazne dla środowiska.

Projekt POD-Idlada jest w pełni modułowy, co oznacza że z zaprojektowany w RPA system można konfigurować w dowolny sposób – maksymalnie może zestawić zeń dom dla 12 osób. Ten zielony dom wyposażony jest w systemy fotowoltaiczne, dzięki czemu możliwe jest działanie off-grid. Domy te dostępne są w cenie od około 15 do 55 tysięcy dolarów, zależnie od konfiguracji.

Moon Dragon

Ten dom –  Księżycowy Smok (ang. Moon Dragon) – zainspirowany został baśniami i książkami fantasy. Ten niewielki domek zaprojektowany został przez Abela Zimmermana Zyla z biura architektonicznego Zyl Vardos z ekologicznym zamysłem. Dom wyposażony jest w instalacje PV, co pozwala mu generować energię elektryczną na własne potrzeby.

Dla osób bardziej przywiązanych do konwencjonalnych źródeł energii ten domek godny hobbita wyposażony może być kuchenkę gazową. W sypialni znajdziemy ogromne łoże, a i pozostałe przestrzenie domu nie są małe. Mimo instalacji na kołach to dom ma imponujące rozmiary – szerokość około 8 metrów, długość 3 metrów i wysokość w najwyższym miejscu ponad 4 metrów.

Cały dom wykonywany jest ręcznie – to jeden z najbardziej skomplikowanych projektów tego architekta. Wyceniony został na około 96 tysięcy dolarów.

KODA

Miłośnicy podróży i nowoczesnego, minimalistycznego budownictwa z pewnością polubią projekt Estońskich architektów z kolektywu Kodasema. Zaprojektowany przez nich niewielki dom – KODA – wykonywany jest z prefabrykowanych elementów, co pozwala zainstalować go w dowolnym miejscu na świecie w czasie poniżej czterech godzin.

Dom wyposażony jest system fotowoltaiczny, co umożliwia mu egzystencję w pełni off-grid, a duże okno na jednej ze ścian zapewnia doskonałe doświetlenie do wnętrza przy jednoczesnym zapewnieniu bardzo dobrej izolacji termicznej, dzięki czterowarstwowej konstrukcji.

KODA wydawać się może niewielki, ale pojedynczy moduł tego systemu posiada powierzchnię 25 m2, a poszczególne systemy mogą być ze sobą składane, aby uzyskać dużo większy dom. Dzięki wykorzystaniu dostępnych komercyjnie technologii i prefabrykatów montaż domu jest bardzo prosty.

Kodasema rozpoczęła sprzedaż tych modułowych domów na jesieni zeszłego roku. Ceny zaczynają się już od 85 tysięcy euro za podstawową wersję. Można ją rozbudować o wiele systemów w tym układy automatyki domowej i nowoczesne systemy wentylacji klimatyzacji.

Ark Shelter

Zaprojektowany jako metoda na ucieczkę z miasta Ark Shelter oferuje możliwość połączenia się z naturą. Ten niewielki dom budowany jest z drewnianych, prefabrykatów, które instalowane są na mobilnym fundamencie, dzięki czemu możliwe jest przemieszczenie tego domku w dowolnym momencie.

Dzięki modułowej konstrukcji można w szerokim zakresie dostosowywać konstrukcję własnego domu do swoich potrzeb. Aby móc cieszyć się z bliskości natury a jednocześnie korzystać z udogodnień technologii dom wyposażono w systemy OZE – turbinę wiatrową oraz panele fotowoltaiczne  – a także inne ekologiczne udogodnienia, takie jak system zbierania deszczówki. Dzięki temu Ark Shelter postawić można wszędzie i żyć w pełni off-grid, nie martwiąc się dostawami mediów.

Walden Studio

Dom ten opracowany został przez architektów ze Studia Walden wraz z stolarzem Dimką Wentzlem. Ich zadaniem było zaprojektowanie niewielkiego, drewnianego domku, który zapewnia wysoki poziom luksusu ale i mobilności.

Dom wyposażony jest we wszystkie systemy potrzebne do pracy off-grid. Dzięki panelom PV na dachu możliwa jest produkcja energii elektrycznej, a system zbierania wody deszczowej oraz wbudowana oczyszczalnia ścieków dostarcza jej pod dostatkiem na potrzeby mieszkańców.

Cały dom postawiony jest na podwoziu, co umożliwia przeniesienie go w inne miejsce zwykłym samochodem. Architekci nie podają ceny zakupu tego rodzaju domu, ale oceniają go jako około 20% kosztów zwykłego domu.