280 milionów złotych od NFOIŚiGW na pożyczki dla ekologicznych przedsiębiorców

Jak poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach uruchomionego właśnie nowego programu „E-Kumulator” chce on udzielić preferencyjnych pożyczek przedsiębiorcom na łączną kwotę około 280 milionów złotych.

Dofinansowania w formie pożyczek udzielane będą na projekty, które mają służyć poprawie jakości środowiska – chodzi o rozbudowę i modernizacją istniejących linii produkcyjnych i przemysłowych, co ma zaowocować zmniejszeniem surowców naturalnych; zmniejszenie szkodliwej emisji gazów i spalin do atmosfery oraz modernizację systemów przemysłowych, mające na celu poprawę jakości powietrza w systemach, które nie są bezpośrednio związane z spalaniem paliw. Jak podaje NFOŚiGW pożyczką sfinansować można do 75% kosztów kwalifikowanych instalacji, co oznacza możliwość uzyskania środków o wysokości od 1 do 90 milionów złotych.

Fundusz oferuje nie tylko pieniądze – przygotowany został kurs oraz szkolenia, które mają pomóc przedsiębiorcom zainteresowanym E-Kumulatorem napisać wnioski. Szkolenia te odbyć się mają na przełomie pierwszego i drugiego kwartału tego roku. Nabór do nowego konkursu uruchomiony zostanie 20 lutego. Poprzednia edycja została już zakończona podpisaniem dziesięciu umów na kwotę dofinansowania wynoszącą łącznie 426 milionów złotych.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Czarna pszczoła powróciła do Polski na dobre?

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea) prawdopodobnie już na stałe wróciła do Polski. W 2002 roku uznano ją za gatunek wymarły. W 2005 roku zanotowano pierwsze po 70 latach przypadki jej występowania na terenie naszego kraju. W 2018 roku odnaleziono 28 nowych stanowisk. To pozytywna wiadomość, ponieważ zadrzechnia mimo groźnego wyglądu jest nieszkodliwa i w dodatku pożyteczna.