Rekordowy wzrost sektora fotowoltaicznego w USA w 2016 roku

Według danych amerykańskiego Stowarzyszenia Przemysłu Sektora Słonecznego (SEIA), w USA zainstalowano w ubiegłym roku 14,625 GW nowych mocy fotowoltaicznych. Jak komentuje GTM Research jest to wzrost o około 95% w porównaniu do roku 2015, w którym w Stanach Zjednoczonych zainstalowano 7,5 GW nowych mocy w sektorze fotowoltaicznym.

Dane pochodzą z raportu „Amerykański Rynek Fotowoltaiczny”, który ukaże się 9. marca bieżącego roku. Jak wynika z informacji zawartych w raporcie, moce fotowoltaiczne w zeszłym roku stanowiły około 40%  wszystkich nowych mocy przyłączonych do sieci energetycznej w USA.

W roku 2016 po raz pierwszy sektor fotowoltaiczny był głównym źródłem nowych mocy w amerykańskiej energetyce. Tak GTM jak i SEIA są zgodne, że był to bardzo udany rok dla sektora, głównie dzięki szeregowi dużych projektów, które udało się zrealizować dzięki inwestycjom federalnym.

W USA pracuje obecnie ponad 1,3 miliona instalacja fotowoltaicznych o sumarycznej mocy ponad 40 GW, jak podaje SEIA. Oprócz tego w sektorze OZE pracuje także 75 GW wiatraków. Ilość systemów OZE w USA bardzo szybko rośnie.