Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ślad węglowy – to co pozostawisz po sobie

ślad węglowy

Ślad węglowy – to co pozostawisz po sobie

Czy wiesz, że każdy człowiek pozostawia na Ziemi swój ślad? Nie musi być do tego znanym politykiem, pisarzem czy artystą. Nie chodzi też o złych i okrutnych bandziorów. Ślad po sobie zostawia każdy człowiek. I jest to ślad węglowy.

Reklama

Co to takiego?

To wszystkie gazy cieplarniane wywołane przez jedną osobę w ciągu całego życia. Żyjesz i w tym czasie robisz różne rzeczy. Jedne mają mniejszy wpływ na środowisko, a inne większy. Do śladu węglowego, jaki po sobie zostawiamy, liczy się emisję dwutlenku węgla, metanów i innych gazów cieplarnianych. Nie chodzi oczywiście o to, że ty sam masz emitować, czyli wypuszczać te wszystkie gazy. Ale twoje wybory już mogą o tym decydować.

Nowa bluzka wyprodukowana w Polsce czy w Azji? Ta z Azji jest tańsza, ale ile to spalin przy transporcie! Jedzenie od lokalnych rolników czy transportowane z drugiego końca świata, gdzie pod uprawy wycinają lasy? Czy wiedziałeś na przykład, że prawie 15% emisji gazów cieplarnianych na całym świecie pochodzi z hodowli zwierząt? Jeśli nie chcesz jeść warzyw i owoców, a zjadasz samo mięso, to pozostawiasz po sobie większy ślad węglowy. To wszystko ma znaczenie. Można powiedzieć, że tym co jemy, w co się ubieramy, jak spędzamy czas – odciskamy ślad naszego życia. Nie widzimy go, ale on ma ogromne znaczenie. Wpływa na środowisko i na innych ludzi. Najlepiej by było, żeby ten ślad był jak najmniejszy. W ten sposób dbamy o Ziemię.

Ślad węglowy wylicza się nie tylko dla ludzi

Ślad węglowy to coś naturalnego. Niestety, przez ogromny i intensywny przemysł został zachwiany. Teraz wzrost gazów cieplarnianych przeraża. Dlatego też wylicza się ślad węglowy dla organizacji, firm, a nawet całych miast. Dzięki temu można kontrolować, kto lub co pogarsza klimat. Gdzie koniecznie trzeba przeprowadzić termomodernizację i inne zmiany. Dzięki temu, wiemy też, jakie działania nie sprzyjają środowisku.

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.