1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Słowenia: suche i gorące lato nie sprzyja hydroenergetyce

Słowenia: suche i gorące lato nie sprzyja hydroenergetyce

Sucha i gorąca pogoda w Słowenii miała znaczny wpływ na wytwarzanie energii elektrycznej w tamtejszych elektrowniach wodnych. Warunki pogodowe oddziałują przede wszystkim na poziom wód w rzekach. Produkcja w elektrowniach zlokalizowanych nad Soczą i Drawą zmniejszyła się o jedną trzecią w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2017 roku. Znaczne spadki w generacji energii odnotowano także nad Sawą.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

W ciągu miesiąca produkcja energii w Słowenii zmalała o dziewięć procent, do 1,160 GWh (stan na czerwiec), podczas gdy całkowite zużycie energii elektrycznej wzrosło o jeden procent, do 1,170 GWh. Już w maju elektrownie wodne odnotowały ośmioprocentowy spadek, elektrownie jądrowe – pięcioprocentowy. Z kolei produkcja w elektrociepłowniach zmniejszyła się o siedemnaście procent.

W czerwcu 2017 roku Słowenia importowała 852 GWh energii, a eksportowała 809 GWh.

Słoweński rynek energii elektrycznej rozwija się powoli, lecz systematycznie. Według danych „PV Magazine” w okresie od 2013 do 2016 roku rząd Słowenii instalował każdego roku około 10 MW nowych mocy wytwórczych.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.