1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Śmieci zamiast ryb i fok. Jak zmiany klimatu wpływają na życie niedźwiedzi polarnych

Śmieci zamiast ryb i fok. Jak zmiany klimatu wpływają na życie niedźwiedzi polarnych

Wraz ze zmianą klimatu zmniejsza się lód na Morzu Arktycznym, a niedźwiedzie polarne są zmuszone do wędrówki w głąb lądu w poszukiwaniu jedzenia. Zamiast ryb i fok do ich menu weszły… ludzkie śmieci.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Jak zmieniło się życie niedźwiedzi polarnych?

Z raportu kanadyjskich i amerykańskich naukowców opublikowanego w czasopiśmie Onyx wynika, że tryb życia niedźwiedzi polarnych bardzo się zmienił. Zwierzęta zapuszczają się coraz dalej w głąb lądu w poszukiwaniu jedzenia i nierzadko plądrują miasta i wysypiska śmieci.

Naukowcy przeanalizowali i opisali sześć przypadków spotkania niedźwiedzi polarnych ze społecznościami arktycznymi w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Rosji. W każdym z badanych miejsc liczba niedźwiedzi polarnych rosła w ciągu ostatnich kilku lat lub dziesięcioleci. A ich spotkania z ludźmi prowadziły do wielu ryzykownych sytuacji.

Naukowcy od dawna badają problem związany ze zdobywaniem pożywienia przez niedźwiedzie czarne i brunatne. Jest to jednak pierwsza tak szeroka analiza zachowań niedźwiedzi polarnych, które wcześniej nie były widywane na wysypiskach.

Niedźwiedzie w Rosji przejmują wysypiska

Jakie przypadki zostały opisane w raporcie? W 2019 roku odnotowano „wizyty” niedźwiedzi polarnych w Rosji. 52 osobniki żerowały na otwartym wysypisku i próbowały dostać się do okolicznych budynków na Nowej Ziemi, a kolejne 60 na otwartym wysypisku w wiosce Ryrkaypiy. W tym drugim przypadku zwierzęta opanowały wysypisko na kilka tygodni.

W badaniu opisane zostały także sytuacje, w których mieszkańcy byli zmuszeni zastrzelić niedźwiedzie, bowiem zbliżyły się za bardzo do ludzkich domów. Miało to miejsce w 2015 i 2016 roku w arktycznej Kanadzie.

Topniejący lód utrudnia niedźwiedziom polowania?

Wszystkie sześć społeczności objętych badaniem zamieszkuje wybrzeże, gdzie późną jesienią tworzy się lód morski. To idealne miejsce do polowania na ryby i foki. Niedźwiedzie polarne mają idealny wzrok i węch, które pomagają im dostrzec np. fokę. Jednak, by ją zdobyć muszą podejść wystarczająco blisko. A do tego potrzebna jest wytrzymały lód. 

Niestety z powodu ocieplenia klimatu każdego roku zmniejsza się pokrywa lodowa. W ciągu ostatnich lat poziom lodu w okresie letnim spadł aż o 40%. Od 19080 do 2008 roku odnotowano spadek o 1,75 cm. Dlatego niedźwiedzie są zmuszone do zapuszczania się w głąb lądu i szukania alternatywnych źródeł pożywienia w miastach i na wysypiskach.

Dla niedźwiedzi nie ma znaczenia, że ​​wartość odżywcza ludzkich śmieci jest znikoma.

– Niedźwiedzie nie znają wszystkich negatywów związanych ze spożyciem plastiku oraz chorób i toksyn, na które są prawdopodobnie narażone. Mogą przewędrować duże odległości, jeśli będą w stanie wyczuć jedzenie. Jeśli uda im się znaleźć źródło pożywienia, podejmą ryzyko, aby tam się dostać – powiedział dla The Globe and Mail Geoff York, współautor badań i dyrektor ds. ochrony w Polar Bears International.

Jak wobec tego wygląda menu niedźwiedzi polarnych? Jest tam wszystko. Od brudnych pieluch, przez drewno, metal, toksyczne chemikalia po pojemniki po żywności i resztki jedzenia. Ta śmieciowa dieta oczywiście źle wpływa na zwierzęta, ponieważ stwarza ryzyko zakrztuszenia się i chorób. Z drugiej strony grożą im też sami ludzie, którzy strzelają do niedźwiedzi w obronie własnej.

Gospodarowanie odpadami i inne rozwiązania

Jednym z rozwiązań tego problemu jest zmiana sposobu zarządzania odpadami. Zakopanie śmieci w arktycznym klimacie jest nie lada wyzwaniem, a koszt ich wywiezienia wysoki. Dlatego badacze proponują zastąpienie otwartych składowisk zamkniętymi kompostownikami lub spalarniami odpadów organicznych.

– Edukacja, wdrożenie metod przechowywania odpadów odpornych na niedźwiedzie polarne, egzekwowanie prawa i zapewnienie odpowiednich zasobów dla lokalnych  społeczności są wymagane, aby złagodzić ten rosnący problem  – czytamy w badaniu.

Jednak nawet przy zamkniętych wysypiskach, niedźwiedzie polarne będą prawdopodobnie nadal zapuszczać się na ląd w poszukiwaniu pożywienia. Ten problem jest kolejną nieprzewidzianą konsekwencją zmiany klimatu i sygnałem dla nas wszystkich, że podjęcie działań globalnych jest konieczne.

źródło: ecowatch.com, livescience.com, smithsonianmag.com, edu-arctic.pl

fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.