SMOG FREE TOWER — doraźny czy rewolucyjny sposób na smog?

Problem smogu, z którym borykamy się wszyscy w Polsce nie jest odosobniony tylko do naszego kraju. Europejscy entuzjaści ekologii, inżynierowie oraz designerzy w pocie czoła pracują nad rozwiązaniem, które choć w niewielkim stopniu zmniejszy zanieczyszczenie powietrza. Każdy wynalazek oraz idea jest na wagę złota.

Czy można, choć w części zaradzić wdzierającej się w nasz organizm chemicznej chmurze? Takie pytanie zadał sobie Daan Roosegaarde, założyciel firmy projektowej o nazwie Studio Roosegaarde, który jest pomysłodawcą urządzenia o nazwie SMOG FREE TOWER. Zainspirowany gigantycznym problemem smogu, jaki zaobserwował w stolicy Chin, wpadł na genialny i może rewolucyjny w tej dziedzinie pomysł oczyszczania powietrza za pomocą urządzenia jonizującego w kształcie kolumny.

SMOG FREE TOWER — zasysa rozpylone w powietrzu cząsteczki zanieczyszczeń i zatrzymuje w zainstalowanych filtrach. Efektem tego procesu jest oczyszczone powietrze na powierzchni nawet jednej dzielnicy w ciągu doby przy zużyciu energii nie większej niż potrzebna do uruchomienia czajnika. Jak twierdzą współpracownicy konstruktora, instalacja przyciąga i przechwytuje z powietrza oba groźne rodzaje pyłu tworzącego smog: PM2,5 oraz PM10, czyli o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra oraz 10 mikrometrów.

Istotnym szczegółem jest też fakt, że urządzenie ma być niezależne energetycznie, co gwarantować ma umieszczona wewnątrz konstrukcji turbina wiatrowa.

To jednak nie koniec zaskakujących szczegółów z zasad funkcjonowania SMOG FREE TOWER. Rewolucyjne jest nie tylko samo urządzenie, ale również proces zagospodarowania odfiltrowanych zanieczyszczeń. Według zamysłu konstruktora cząsteczki pyłów zebrane w procesie odfiltrowania zostaną sprasowane pod dużym ciśnieniem. W kształcie małego sześcianu zostaną otoczone przezroczystą powłoką i umieszczane jako kamienie w wyrobach jubilerskich.
Smog Free Tower jest już obecny na ulicach Rotterdamu oraz Pekinu. Zapewne w najbliższym czasie dotrze do innych obszarów naszej Planety borykających się z problemem smogu. I choć nie rozwiązuje problemu kompleksowo, pozwala doraźnie zaspokajać popyt na świeże powietrze i z większą cierpliwością oczekiwać na wszechstronne rozwiązania.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Oczekiwany wzrost cen akcji Tesli

Następny artykuł

Ministerstwo Środowiska sadzi drzewa z okazji Święta Lasu

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , , , ,