Solarglass – nowa wersja dachów solarnych od Tesli

Już trzy lata minęły, odkąd Elon Musk zapowiedział rewolucję w branży fotowoltaicznej. Jego flagowy (przynajmniej z założenia) produkt Solar Roof do tej pory znajduje się w fazie rozwojowej. Teraz Tesla wprowadza trzecią generację dachów solarnych o nazwie Solarglass. Do trzech razy sztuka?

Elon Musk niedawno zaprezentował trzecią generację solarnych dachówek, którą nazwał Solarglass. Zapewnił przy tym, że nowy produkt jest gotowy i w przeciwieństwie do poprzednich wersji będzie bardziej praktyczny.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Czym różni się Solarglass od Solar Roof?

W nowej generacji solarnych dachówek od Tesli udało się obniżyć koszty produkcji na tyle, by były porównywalne z kosztem wykonania dachu i tradycyjnej instalacji PV (ok. 40% według serwisu Electrek). Nowa technologia umożliwiła zmniejszenie o połowę ilości komponentów potrzebnych do wykonania montażu. Zmodyfikowano także wykonanie krawędzi dachu, co ma znacznie skrócić pracę instalatorów. To był jeden z mankamentów Solar Roof, montaż trwał nawet dwa tygodnie. Rozmiary pojedynczych dachówek zostały zwiększone.

Poprawiono także sprawność ogniw. W solarnych dachówkach można umieścić większą liczbę ogniw na tej samej powierzchni niż w tradycyjnych instalacjach PV. Elon Musk oświadczył, że celem jego firmy jest ograniczenie różnicy między sprawnością solarnych dachówek i tradycyjnych modułów fotowoltaicznych do mniej niż 10%.

Tesla zmieniła strategie, która ma zwiększyć sprzedaż – przy trzeciej wersji zamierza współpracować także z zewnętrznymi firmami instalacyjnymi.