Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Sposoby na ekologiczny i energooszczędny dom

Sposoby na ekologiczny i energooszczędny dom

Coraz częściej mówi się o termomodernizacji budynków i efektywności energetycznej. Jest także wiele programów i dofinansowań wspierających takie działania (np. rządowy program termomodernizacji domów, program Czyste Powietrze). Co możemy zrobić, aby obniżyć rachunki? Na co zwrócić uwagę przy budowie nowego domu? I jak przeciwdziałać stratom ciepła w budynkach już istniejących?

Termomodernizacja domu 1

Reklama

Po pierwsze – wybór działki

Planując budowę domu, musimy zwrócić uwagę na wybór działki. Jej powierzchnia i kształt mają wpływ ustawienie budynku względem stron świata. W planach domu najlepiej uwzględnić wjazd od strony północnej, a pokoje dzienne od południa, gdzie jest największy uzysk ciepła. Co do ukształtowania terenu działki to najbardziej optymalne są płaskie tereny lub te z lekkim spadkiem w kierunku południowym.

Po drugie – projekt

Charakterystyczną cechą dla domu energooszczędnego jest prostota. Taki budynek przedstawiony jest na projekcie jako zbita, zwarta bryła bez skomplikowanej konstrukcji dachowej, bez jaskółek, czy lukarn. Najlepiej aby nie posiadał także balkonu, przybudówek i wykuszy. Co z wnętrzem? Pomieszczenia dzienne zaleca się umiejscowić z dużymi przeszkleniami od południa.

Po trzecie – ściany

Z nieocieplonych ścian zewnętrznych może uciekać ciepło warte nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Jeszcze w latach 60 XX w. współczynnik przenikania ciepła U wynosił 1,163 W/(m2K), od 2017 roku wynosi on 0,23 W/(m2K), a od 2021 roku współczynnik nie może być większy niż 0,2 W/(m2K). Aby uzyskać niski wskaźnik parametru U przy jak najmniejszej grubości ściany, musimy wybrać ocieplenie o najmniejszym współczynniku przewodzenia ciepła, np. zastępując zwykły styropian (o=0,04 W/(mK)) styropianem grafitowym (o=0,032 W/(mK)). Jeśli chcemy, aby współczynnik ciepła U ściany miał osiągnąć wartość 0,02, należy ją ocieplić 14-18 cm wełny mineralnej lub styropianem.

Po czwarte – dach

Straty ciepła, które mogą ‘uciekać’ przez dach, wynoszą 15%. Ilość uciekającego ciepła zależy od warstwy izolacji termicznej. Na chwilę obecną współczynnik przenikania ciepła dachu U nie może przekroczyć 0,18 W/(m2K), a od 2021 roku wskaźnik ten obniży się do 0,15 W/(m2K). Do ocieplenia dachu stosuje się m.in. wełnę mineralną (współczynnik przewodzenia ciepła od 0,045 do 0,3 W/(mK)), płyty, maty (o=0,033 W/(mK)), styropian, pianka PIR czy pianka PUR (od 0,020 do 0,024 W/(mK)),

Po piąte – okna i drzwi

Na rynku dostępne są okna PCV i okna drewniane, ale najważniejszym czynnikiem przy wyborze okien jest izolacyjność. Okna z PCV mają wysoką izolacyjność cieplną dzięki uszczelkom czy wkładom z piany poliuretanowej. Zapewniają one optymalną temperaturę pomieszczeń w lecie czy też w zimie. Co do okien drewnianych to ważna jest dobra izolacja termiczna i niski współczynnik przenikania ciepła. Dobry wybór okien przyczyni się do zmniejszenia strat ciepła, a także obniżenia rachunku za ogrzewanie.

Po szóste – piec centralnego ogrzewania

Obecnie występują różne typy pieców wpływające na cenę ogrzewania. Na rynku występują: piece węglowe, piece na ekogroszek, piece na pellet, czy kotły gazowe. Od 2018 roku weszło rozporządzenie nakazujące sprzedaż i montaż kotłów o najlepszych standardach emisyjnych. Z kolei od 2020 roku zaczną nas obowiązywać unijne wymagania tzw. ekoprojektu mówiącego o dopuszczeniu na rynek najmniej emisyjnych piecy.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.