Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Sprzątanie Polski wzdłuż i wszerz. Już 28. raz!

Sprzątanie Polski wzdłuż i wszerz. Już 28. raz!

W trzeci weekend września odbędzie się wielki finał Akcji Sprzątanie Świata – Polska. Hasło tegorocznej edycji brzmi „Myślę, więc nie śmiecę”. Sprzątanie Polski odbywa się już po raz 28., ale smutna prawda jest taka, że wciąż mamy wiele do zrobienia. Zatem do dzieła!

Reklama

Dlaczego wciąż śmiecimy?

Tegorocznej akcji sprzątania towarzyszy hasło „Myślę, więc nie śmiecę” nawiązujące do kartezjuszowskiego Cogito ergo sum (Myślę więc jestem). Autorem plakatu promocyjnego jest artysta grafik Andrzej Pągowski. Organizatorzy akcji nie tylko zachęcają wszystkich do aktywnego sprzątania, ale też zastanowienia się, dlaczego wciąż śmiecimy? Odpowiedzi, które można usłyszeć na tak zadane pytanie są różne. Jedni mówią, że mają za daleko do kosza, drudzy, że to tylko jeden mały papierek, który z pewnością nie wpłynie na kondycję środowiska.

Gorąco zachęcamy do tego, aby wziąć głęboki oddech i pomyśleć z troską o jedynej planecie jaką mamy do życia, zanim bezrefleksyjnie porzucimy na plaży puszkę lub butelkę po właśnie wypitym napoju. Polecamy chwilę refleksji nad wpływem na stan przyrody właśnie użytego i zostawionego w lesie mini grilla lub opakowania po chipsach oraz zadumę nad przyszłością swoją i następnych pokoleń chwilę po tym, jak wdeptaliśmy w zieloną trawę nad brzegiem rzeki niedopałek papierosa lub ukryliśmy pod krzaczkiem nasączone chemią chusteczki. Powiedzmy razem i zdecydowanie: „nie śmiecę w naturze” – wyjaśniają organizatorzy.

obraz 7
plakat autorstwa Andrzeja Pągowskiego

Jak się przyłączyć?

Warto zarejestrować się do udziału w akcji na stronie Fundacji Nasza Ziemia. Dzięki rejestracji i wypełnieniu formularza z wynikami działań terenowych Twoja akcja zostanie wpisana do ogólnych wyników sprzątania Polski. Co więcej, dostaniesz przydatne materiały oraz praktyczne i merytoryczne wskazówki. Na koniec otrzymasz certyfikat potwierdzający udział. To nie wszystko. Dzięki Twojej rejestracji organizatorzy akcji mogą sporządzić ogólny raport sprzątania z całego kraju. Z ubiegłorocznego raportu wiemy m.in. że łącznie w naszym kraju zebrano 20 tysięcy worków odpadów, czyli około 140 ton śmieci oraz zgłoszono 6060 dzikich wysypisk.

Plastikowy audyt

W ubiegłorocznej akcji wzięło udział ok. 100 tysięcy uczestników, w tym ponad połowę stanowili uczniowie szkół podstawowych. Wszystkie akcje terenowe podejmowane w całej Polsce od maja do września 2020 pokazały, iż około 40% śmieci jakie lądują w lasach, parkach i na plażach to odpady z tworzyw sztucznych.

– Namawialiśmy więc do wyrobienia w sobie nawyku segregacji oraz do „plastikowego” audytu naszych zakupowych wyborów, by dzięki niemu ograniczyć ilość tego odpadu. Radziliśmy, by mieć zawsze pod ręką torbę materiałową na zakupy czy woreczek uszyty z niepotrzebnej już firanki i w niego pakować warzywa i owoce tłumaczą organizatorzy.

40 mln wolontariuszy na świecie

Akcja Sprzątanie Świata – Polska jest częścią międzynarodowego ruchu „Clean Up The World” wywodzącego się z Australii. Od 1994 roku jest koordynowana przez Fundację Nasza Ziemia.

W sprzątaniu uczestniczy blisko 40 milionów wolontariuszy na całym świecie. Kiedy 27 lat temu inicjowałam tę Akcję w Polsce, nie spodziewałam się, że dołączy do mnie tyle osób, firm, organizacji, szkół. Dziękuję, że w 3. weekend września każdego roku razem możemy posprzątać Polskę. Połączyło nas sprzątanie świata, więc i tym razem zróbmy wiele dobrego dla Matki Ziemi mówi Mira Stanisławska-Meysztowicz, Fundatorka Fundacji Nasza Ziemia.

Planujesz udział w tegorocznej akcji? Napisz w komentarzu.

źródło: informacje prasowe Fundacja Nasza Ziemia

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.