SPT Offshore prezentuje nowe, hybrydowe fundamenty dla morskich farm wiatrowych

Spółka SPT Offshore zaprezentowała nową koncepcję fundamentów morskich turbin wiatrowych. Projekt holenderskiej firmy składa się z pojedynczego filaru osadzonego na gwieździstej podstawie zamocowanej do trzech filarów, kotwiczących strukturę do dna morskiego.

Jak informują przedstawiciele przedsiębiorstwa, pomysł ten ma pozwolić na zmniejszenie kosztów wiatraków o trzydzieści procent. Filary, podtrzymujące całą konstrukcję, zasysają się do dna, co istotnie przyspiesza ich instalację, na którą wystarczy około trzy godziny. Ponadto proces ten niemalże nie generuje hałasu, co jest bardzo istotne z uwagi na przepisy dotyczące ochrony zwierząt morskich.

Dzięki temu, że nowe fundamenty nie powodują żadnych uderzeń i że montaż przebiega niezwykle delikatnie, konstrukcję można osadzać w jednym kawałku z dużą częścią wiatraka, co upraszcza instalację na morzu.

Podstawa łącząca filar z fundamentami może być wykonywana ze stali lub betonu. Przedsiębiorstwo nie poinformowało jeszcze, jaki materiał najlepiej sprawdza się w tej roli. SPT Offshore podaje, że w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy firma chce zbudować demonstracyjną strukturę tego rodzaju.