Stalowe domy – alternatywa dla klasycznego budownictwa

Stalowe domy to interesująca alternatywa dla klasycznego budownictwa. Stawia się je w systemie szkieletu stalowego, który wykonany jest z fabrycznych elementów stalowych łączonych przez np. dźwigary dachowe. Następnie konstrukcję taką wypełnia się wełną mineralną lub pianką poliuretanową.

Budowa stalowych domów wymaga przygotowania szczegółowego projektu konstrukcyjnego. Na jego podstawie powstaje szkielet z fabrycznych elementów stalowych. Całość łączą wkręty samowiercące do paneli ściennych i dźwigary dachowe. Następnie konstrukcja wypełniana jest wełną mineralną lub pianką poliuretanową. Z zewnątrz mogą pojawić się materiały, takie jak: płyty warstwowe, cementowo-drzazgowe, termoizolacyjne OSB i MFP oraz blachy. Warianty wykończenia wnętrz i elewacji pozostają takie same, jak w przypadku obiektów stawianych klasycznie.

Wśród zalet takiej technologii szczególny nacisk kładzie na szybki czas realizacji inwestycji oraz oszczędność pieniędzy. Dom na bazie systemu szkieletu stalowego może zostać wybudowany nawet w 3 miesiące i minimalizuje wydatki związane z: ochroną placu budowy, prądem i wodą niezbędną podczas prac i wywozem śmieci. Ponadto tego typu budynki są energooszczędne i ekologiczne.

Obecnie stawia się na konstrukcji stalowej domy jednorodzinne, bliźniacze i szeregowe, hale, pawilony handlowe, budynki użyteczności publicznej, garaże i wiaty, a także nadbudowy do klasycznych obiektów.


Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Tesla model Y – konsensus pomiędzy jakością a ceną

Miłośnicy pojazdów elektrycznych w końcu doczekali się: po szumnych zapowiedziach i latach wyczekiwania w marcu 2019 roku zaprezentowano Tesla model Y. To luksusowe auto o dużym zasięgu w USA traktowane jako „kompaktowy” SUV. Do setki rozpędza się od 3,7 do 5,1 sekundy (w zależności od wariantu). Cena wyjściowa rozpoczyna się od 38,5 tys. dolarów.