Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Strefa Czystego Transportu w Krakowie. Urząd Miasta spotyka się z mieszkańcami w celu ustalenia zasad

Strefa Czystego Transportu w Krakowie. Urząd Miasta spotyka się z mieszkańcami w celu ustalenia zasad

Realizacja Stref Czystego Transportu w Krakowie wkracza na etap konsultacji społecznych, w trakcie których opracowane zostaną zasady wjazdu do przyszłej SCT. Rozmowy rozpoczęły się 17 marca i trwać będą aż do maja. Następnie głos oddadzą radni. Strefy Czystego Transportu mają działać od 1 stycznia 2023 roku. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Strefy Czystego Transportu w Krakowie – kiedy i gdzie powstaną?

Nowelizacja krajowej ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych wprowadziła zmiany w planowaniu Strefy Czystego Transportu. Pierwsza SCT w Polsce ma powstać w Krakowie jeszcze w 2022 roku, a zasady mają obowiązywać od początku 2023 roku. 

Celem wprowadzenia SCT ma być polepszenie jakości powietrza w miastach, na które wpływają zanieczyszczenia uwalnianie razem ze spalinami samochodowymi.

Kraków oddaje głos mieszkańcom

17 marca rozpoczęły się konsultacje z udziałem mieszkańców miasta Krakowa, które mają na celu wypracowanie zasad funkcjonowania nowych Stref Czystego Transportu. Rozmowy mają również obejmować rekomendacje dotyczące harmonogramu zmian ruchu samochodowego w Krakowie do 2030 roku. 

Do czasu przyjęcia uchwały zapewnimy zainteresowanym mieszkańcom i radnym możliwość wypowiedzenia się w sposób pełny i otwarty, by odpowiedzieć na wszelkie pytania i wątpliwości pojawiające się do tej pory w tym temacie. Po przyjęciu przez radnych uchwały przeprowadzimy szeroką kampanię informacyjną w Krakowie i gminach ościennychzapewnia Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa

Jaka część miasta zostanie objęta Strefą Czystego Transportu?

Urząd Miasta wystosował już propozycję wprowadzenia Stref Czystego Transportu, która miałaby obejmować tzw. II obwodnicę. To teren ograniczony Alejami Trzech Wieszczów oraz ulicami: Konopnickiej, Kamieńskiego, Powstańców Śląskich, Powstańców Wielkopolskich, Turowicza, Al. Powstania Warszawskiego i Wita Stwosza.

UnXZumWzLNdRm sS9d61fMeqbVgcSIxY02Q67DPJZTjDRkhiDPnfF2zvd BH mbH0whLm1PdhP572tYEphGkejNmut6SNvGlhNXT1r0yvdDEt5iuG4pVbI7FfKrSh jiu 5WrUaW
Propozycja SCT w Krakowie od 2023 roku/ źródło: ztp.krakow.pl

Kraków nie przewiduje pobierania opłat za wjazd do SCT. Pojazdy nie spełniające wymogów ustalonych przez miasto nie będą mogły poruszać się po wyznaczonym obszarze. Jakie samochody wjadą do SCT? 

Kto wjedzie do Strefy Czystego Transportu? 

Propozycja miasta wydaje się bardzo łagodna. Pojazdy wykluczone ze Strefy Czystego Transportu od 2023 roku to samochody, które nie będą spełniać co najmniej normy EURO 3. To zaledwie 8% wszystkich pojazdów zarejestrowanych w Krakowie. 

Propozycja Urzędu Miasta Krakowa dotycząca wjazdów do SCT/ źródło: ztp.krakow.pl

W kolejnych latach wjazd do SCT ma być ograniczany dla następnych pojazdów. W ramach rekompensaty miasto przygotowało pakiet wsparcia. Na co mogą liczyć mieszkańcy Krakowa?

Kraków proponuje benefity w zamian za zrezygnowanie z samochodu

Każdy, kto wyrejestruje samochód przed początkiem 2024 roku może liczyć na:

 • bezpłatny bilet KMK na strefy 1–3 na 24 miesiące,
 • dopłata do roweru elektrycznego lub roweru cargo w wysokości 2500 zł,
 • bezpłatny abonament na wynajem długoterminowy roweru elektrycznego na okres 24 miesięcy. 

Harmonogram konsultacji

Konsultacje społeczne rozpoczną 17 marca, zgodnie z poniższym harmonogramem:

 • 17–25 marca – formularz do zgłaszania uwag i wniosków (będzie dostępny na stronie internetowej www.ztp.krakow.pl).

Spotkania informacyjno-warsztatowe z mieszkańcami:

 • 17–25 marca – rekrutacja na spotkania warsztatowe
 • 31 marca godz. 18-20 – spotkanie informacyjne w formule online, transmitowane w mediach społecznościowych.
 • 5, 6, 7, 12, 13, 21 kwietnia godz. 18-20 – warsztaty z wybranymi losowo mieszkańcami, którzy zgłosili chęć udziału podczas rekrutacji.

Spotkania informacyjno-warsztatowe z przedsiębiorcami:

 • 26, 27, 28 kwietnia godz. 18– 20

Dyżury telefoniczne:

 • 9 maja godz. 17-19
 • 10 maja godz. 10-12
 • 11 maja godz. 17-19
 • 12 maja godz. 10-12
 • 13 maja godz. 14-16.

Źródło: ztp.krakow.pl

Fot. główne: ztp.krakow.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.