Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Energia geotermalna – nowy plan dążenia UE do niezależności od importu paliw

Energia geotermalna – nowy plan dążenia UE do niezależności od importu paliw

Europejska Rada Energii Geotermalnej (EGEC) również zareagowała na wojnę w Ukrainie, a w związku z tym także na rynek energii. Czy kryzys i chęć uwolnienia się od paliw kopalnych z Rosji zmotywuje Unię do zdecydowanego rozwoju geotermii i innych OZE?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Reakcja na wojnę i sektor energii

Europejska Rada Energii Geotermalnej w związku z atakiem Rosji na Ukrainę opublikowała plan działania, który odnosi się do unijnej strategii odchodzenia od paliw kopalnych REpowerEU. EGEC uwzględniła udział energii geotermalnej, która może wesprzeć dążenie Europy do kilku kwestii jednocześnie: niezależności energetycznej, rezygnacji z paliw kopalnych oraz ochrony środowiska i neutralności klimatycznej. 

ECEG opublikowała w tym celu raport z uwzględnieniem powyższych kwestii i zorganizowała niedawno seminarium o nazwie „Wysokie ceny energii: rola energii geotermalnej w europejskim systemie energetycznym”. Niedawno także Międzynarodowa Agencja Energetyczna opublikowała raport “Jak w ciągu roku Europa może znacznie zmniejszyć import gazu ziemnego z Rosji?”. 

Unia Europejska chce uniezależnić się od paliw kopalnych importowanych z Rosji najszybciej, jak się da, czyli “na długo przed 2030 rokiem”. Ostatecznie jednak poszczególne kraje świata podają różne daty: Francja nie będzie korzystać z rosyjskiego gazu do 2027 roku, Polska mogłaby nawet zaprzestać importu surowca w rok, z kolei Kanada (spoza UE) już zrezygnowała z gazu z Rosji.

8 kroków

Rada zaproponowała w swoim dokumencie kilka działań, które pokrrywają się z celami zawartymi w planie REpowerEU. Geotermia ma właściwości nie tylko grzewcze, ale i chłodzące. ECEG uwzględnia też rozwiązania oparte na wykorzystaniu geotermii z pompami ciepła.

Dzięki ogrzewaniu, chłodzeniu i energii geotermalnej udało się już zaoszczędzić 10 mld m3 importowanego gazu i innych paliw kopalnych z Rosji podaje EGEC i dodaje: 

Do końca 2022 roku można zaoszczędzić do 2 GW ciepła lub 1 mld m3 (importowanego) gazu. Do 2025 roku liczba mocy może wzrosnąć do 7-11 GWth przy wycofaniu odpowiednio 3,5-5 mld m3 rosyjskiego gazu.

Ye
Plan dla unijnej strategii z uwzględnieniem geotermii, fot. ECEG

W przypadku wykorzystania pomp ciepła liczby te są o około dwa razy większe.

Osiem działań, które EGEC uwzględniła w planie geotermii:

  • akcelerator geotermalnej i zewnętrznej pompy ciepła,
  • szybkie działanie i wdrażanie rozwiązań,
  • przyspieszenie planowania geotermalnej sieci ciepłowniczej,
  • inwestowanie w rozwiązania bez ryzyka,
  • bezpośrednie wsparcie dla utworzenia 1000 miast geotermalnych,
  • mobilizacja kadry i specjalistów,
  • wdrożenie niedawno uzgodnionej dyrektywy VAT,
  • dekarbonizacja przemysłowa za pomocą ogrzewania i chłodzenia geotermalnego,

Przeczytaj cały plan opracowany przez EGEC.

źródło: egec.org, thinkgeoenergy.com

fot. główna Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.